Notebook ASUS FX503, w dobrej cenie, dla graczy, lekki, smukły i wydajny

Notebook ASUS FX503, w dobrej cenie, dla graczy, lekki, smukły i wydajny

Notebook ASUS FX503, w dobrej cenie, dla graczy, lekki, smukły i wydajny
Krzysztof Fiedor
26.03.2018 18:50

Notebooki dla graczy nie muszą kojarzyć się z wielkim, ciężkim i do tego agresywnie wyglądającym sprzętem podświetlonym milionami barw! Zapewne z tego założenia wyszła firma ASUS, projektując notebooka do gier, jednak nienależącego do serii Republic of Gamers (ROG). Zobaczcie, na co stać notebooka ASUS FX503 w konfiguracji z procesorem Intel Core i7 7700HQ, 8GB RAM i grafiką GeForce GTX 1050.

Notebook już w pierwszym kontakcie prezentuje się znakomicie i z pewnością przypadnie do gustu osobom poszukującym wydajnego sprzętu jednak w stonowanych barwach i bardziej przyjaznej bryle. W najgrubszym miejscu osiąga 2,4 centymetra, a waga całej konstrukcji nie przekroczy 2,3 kilograma. To dość smukła konstrukcja, którą łatwo będzie można przenosić z miejsca na miejsce dosłownie pod pachą. Warto jeszcze zaznaczyć, że obudowa notebooka została wykonana z bardzo dobrej jakości plastiku z ciekawą strukturą na pulpicie roboczym wokół klawiatury. Do tego nic nie trzeszczy, nie odstaje ani nie ugina się. Wrażenie solidności konstrukcji pozostawało przez cały okres testów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

We wnętrzu znalazł się solidny procesor Intel Core i7 7700HQ pracujący z zegarem 2,8 GHz. W trybie Turbo osiągający nawet 3,8 GHz. Notebook wyposażono w 8 GB pamięci DDR4, dysk Seagate FireCuda SSHD o pojemności 1 terabajta i kartę graficzną GeForce GTX1050 z pamięcią własną 4 GB. Ta ponad 15-calowa konstrukcja wyposażona została w matową matrycę IPS, której natywna rozdzielczość wynosi 1920 na 1080 pikseli. W notebooku nie znajdziemy napędu optycznego. Na krawędziach znajdziemy dwa gniazda USB 3.0, port HDMI, gniazdo RJ-45 dla karty sieciowej (oczywiście karta WiFi też jest wbudowana), gniazdo słuchawek, czytnik kart SD i co ciekawe, leciwe gniazdo USB 2.0.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wydajność w grach i programach testujących jest bardziej niż zadowalająca. Właściwie w większość tytułów zagramy płynnie w Full HD i przy średnich ustawieniach graficznych. Notebooka sprawdziliśmy w kilkunastu różnych tytułach, od starszych gier po najnowsze, jak choćby Kingdom Come Deliverance. W większości możemy liczyć na 40 klatek i wyżej, choć mogą się zdarzyć też przypadki, jak choćby najnowszy Deus Ex, który działał na granicy płynności, w okolicach 30 klatek na sekundę. Na tle innych gier to jednak jest odosobniony przypadek.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podczas testów we znaki dało się chłodzenie, które może nie jest najgłośniejsze, jakie słyszałem, jednak na dłuższą metę, w cichym pomieszczeniu i bez zestawu słuchawkowego może skutecznie zmęczyć nasze uszy. Kolejna rzecz, która wyszła podczas intensywnych testów, to thermal throttling. Mały, bo mały, ale jest. Co dziwi, tym bardziej że mamy dość agresywne chłodzenie w środku. W minusach ujmę też dysk SSHD Seagate, który rozczarował zarówno w testach syntetycznych, jak i podczas normalnej pracy. Szczerze powiedziawszy, nie zauważyłem atutu w postaci buforu SSD o pojemności 8 GB.

Żeby nie było, ASUS FX503 posiada też sporo plusów :) Ogólna wydajność, smukła obudowa, jakość materiałów oraz waga to bezwzględnie atuty tego modelu. Świetna klawiatura i możliwość banalnej wręcz rozbudowy o kolejny dysk czy dodatkową pamięć RAM to kolejne duże plusy. Ogólny odbiór jest jak najbardziej na plus i z pewnością znajdą się chętni na zakup tego modelu.

Obraz

Model przetestowany przez nas jest trudno dostępny w polskich sklepach, dlatego warto zainteresować się jednostką wyposażoną w procesor Intel Core i5 7300HQ i resztą identyczną jak w testowanym egzemplarzu. Ceny zaczynają się już od 3300 PLN (bez Windows 10), za notebooka z systemem zapłacimy około 3700 PLN. Testowany przez nas ASUS FX503 z i-siódemką może kosztować w okolicach 4200 PLN. Dla bardziej wymagających ASUS przygotował modele FX503 z kartami GeForce GTX 1060, to jednak już zdecydowanie wyższa półka cenowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)