Nowa NVIDIA Drive PX2 poprowadzi auto na autostradzie, parkingu i uniknie kolizji

Nowa NVIDIA Drive PX2 poprowadzi auto na autostradzie, parkingu i uniknie kolizji

Nowa NVIDIA Drive PX2 poprowadzi auto na autostradzie, parkingu i uniknie kolizji
13.09.2016 18:12

Ostatnie wypadki z udziałem Tesli z pewnością nie pomagają autonomicznym samochodom. NVIDIA jednak widzi potencjał w takich autach i właśnie zaprezentowała odchudzoną wersję niewielkiego komputera Drive PX2. Nowy model jest mniej wydajny, bardziej energooszczędny i ma wystarczyć do autonomicznej jazdy na autostradzie.

Na początku stycznia poznaliśmy NVIDIA Drive PX2, komputer z dwoma procesorami Tegra ze zintegrowanym GPU w mikroarchitekturze Pascal, który jest w stanie dokładnie zbadać otoczenie wokół auta, dzięki czemu może być wykorzystany do sterowania autonomicznymi samochodami.

NVIDIA CES 2016 News Summary

Zieloni chwali się wówczas, że ich komputer dysponuje mocą porównywalną do 150 MacBooków Pro. Dziś wiemy, że Drive PX2 dysponuje mocą 8 TFLOPS. Dla porównania niedawno pokazane PlayStation 4 Pro zapewnia 4,2 TFLOPS.

Przejdźmy do nowej wersji Drive PX2. Nie mamy do czynienia z następcą, a z odchudzoną wersją. Nowy komputer jest wielkości dłoni i będzie mógł być wykorzystany do autonomicznej jazdy po autostradzie lub do poruszania się między dwoma wyznaczonymi punktami. Mniejsza edycja Drive PX2 to jeden procesor Tegra z pojedynczym GPU (oczywiście w mikroarchitekturze Pascal). Jego moc obliczeniowa umożliwia samodzielne parkowanie, unikanie przeszkód oraz rozpoznawanie sygnałów, znaków i pasów. Dane dostarczane będą z wykorzystaniem kamer, czujników, GPS i systemu Lidar.

Drive PX2 powinien być atrakcyjny dla takich firm jak Uber, który chce wdrożyć autonomiczne taksówki. Jest on również skierowany do producentów, którzy chcą rozwijać całkowicie lub częściowo autonomiczne samochody – kierowca nie jest zastępowany, komputer stara się go wyręczyć w wybranych manewrach na drodze.

Obraz

Zainteresowanie komputerem Nvidii wyraziła już chińska firma Baidu. Chce ona stworzyć samochód, który będzie wyposażony w Drive PX2, a także w sztuczną inteligencję wykorzystującą moc obliczeniową chmury. Auto nie będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych, będzie to póki co demonstracyjny model, który pozwoli na testowanie technologii związanych z autonomiczną jazdą.

Drive PX2 z jedną Tegrą będzie dostępny w czwartym kwartale tego roku. Warto zauważyć, że chociażby Volvo już rozwija swój autonomiczny samochód wyposażony w mocniejszą wersję komputera Nvidii. Zobaczymy, czy inni producenci także wybiorą technologię zielonych, czy jednak będą rozwijać własne rozwiązania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)