Nowa wersja WTW z poprawną obsługą skalowania na ekranach o wysokim DPI

Nowa wersja WTW z poprawną obsługą skalowania na ekranach o wysokim DPI

Nowa wersja WTW z poprawną obsługą skalowania na ekranach o wysokim DPI
Wojciech Kowasz
23.10.2014 13:23, aktualizacja: 23.10.2014 13:35

Pojawiła się nowa, stabilna wersja polskiego bezpłatnego komunikatora WTW autorstwa jednego z naszych czytelników i blogerów, Kaworu. Wprowadza ona poprawną obsługę skalowania aplikacji na ekranach o wysokiej rozdzielczości.

Oznaczona numerem 1.2.0.4424 wersja komunikatora z pewnością przyniesie ulgę wszystkim, którzy dotychczas borykali się z problemem niestety nieodłącznie towarzyszącym wyświetlaczom z dużą gęstością pikseli (DPI). Od teraz WTW skaluje się prawidłowo na ekranach, na których Windows zastosował automatycznie powiększanie elementów interfejsu lub też takie powiększenie wymusił użytkownik. Wszystkie ikony zostały przygotowane w dużej rozdzielczości, dzięki czemu interfejs komunikatora jest ostry jak brzytwa, a przede wszystkim wszystkie teksty mieszczą się w przyciskach i oknach... co wcale nie jest takie oczywiste, a wiedzą o tym wszyscy szczęśliwi posiadacze high-endowych notebooków z matrycą o wysokim DPI. Pozostało jeszcze kilka kosmetycznych niedoróbek, ale w kolejnych wersjach powinny one zostać poprawione.

350127107353110465

Najpopularniejszy komunikator w Polsce, GG, skalowanie obsługuje w miarę poprawnie, choć miejscami pojawiają się paski przewijania, a niektóre grafiki po powiększeniu są rozmyte. Nowe WTW z poprawną obsługą skalowania może się jednak stać ciekawą alternatywą dla wielu innych popularnych komunikatorów, które po prostu nie radzą sobie ze skalowaniem lub są skalowane „byle jak”, powodując fatalne rozmycie czcionek i grafik. Jeden z najpopularniejszych alternatywnych polskich komunikatorów, AQQ, nie stosuje poprawnego skalowania i choć z programu da się korzystać, jego elementy interfejsu są zwyczajnie powiększone (stosowany jest tu upscaling). Co się dzieje, gdy rastrową grafikę o konkretnych wymiarach powiększy się dwukrotnie, nie trzeba chyba nikomu opowiadać – wie o tym każdy, kto próbował powiększyć w Paincie zdjęcie z wakacji. Nawet komunikator Skype wydawany przez Microsoft, czyli tę samą firmę, która odważnie zarządziła domyślne skalowanie systemu i aplikacji wraz z wydaniem Windows 8, mimo upływu dwóch lat nie zdążyła jeszcze wprowadzić obsługi tego skalowania do swojego komunikatora. W efekcie całe okno Skype jest powiększone, co powoduje wspomniany efekt rozmycia.

Użytkownicy Windows na małych ekranach o dużych rozdzielczościach są już tak przyzwyczajeni do problemów, że każda aplikacja z poprawną obsługą skalowania witana jest naprawdę z otwartymi rękami. Poza tym notebooków z rozdzielczościami Full HD na 13 calach, a nawet QHD+ (3200x1800 pikseli) jest już coraz więcej. Najwyższy czas, by zauważyli to producenci oprogramowania. WTW jest tutaj dobrym przykładem, choć naturalnie trzeba uczciwie powiedzieć, że poza obsługą skalowania komunikator ten posiada dość specyficzny, raczej ascetyczny interfejs i nie każdemu od razu przypadnie do gustu. Jeśli jednak jesteście już znudzeni patrzeniem na poszarpane czcionki, warto go przetestować.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)