Nowe możliwości tabletów i hybryd dzięki technologii AMD Turbo Dock

Nowe możliwości tabletów i hybryd dzięki technologii AMD Turbo Dock21.02.2013 16:00
Marcin Wilk

Firma AMD zaczęła poważnie myśleć o swojej pozycji na rynku urządzeń mobilnych. Na zbliżających się targach Mobile World Congress pokaże technologię Turbo Dock poprawiającą wydajność tabletów i komputerów hybrydowych. Ma ona zautomatyzować dopasowywanie działania procesora APU przy wykonywanych czynnościach, pozwalając zaoszczędzić energię, jednocześnie wydłużając czas pracy urządzenia.

Technologia AMD Turbo Dock jeszcze w tym roku ma być wykorzystana w systemach hybrydowych z układami typu System-on-Chip (SoC) „Temash”, z którymi można było zapoznać się podczas tegorocznych targów CES. Są to ultra-energooszczędne procesory AMD przeznaczone dla tabletów i hybryd, wyposażone w układy Radeon HD. Według producenta zapewnia on pięciokrotnie wyższą wydajność graficzną od konkurencyjnych rozwiązań — na przykład równie energooszczędnego Intel Atom Z2760. Zdaniem AMD ma to być najwydajniejszy układ dla tabletów i laptopów opartych na architekturze x86, jaki będzie obecny na rynku w tym roku.

Moc ma być jednak dostępna w miarę potrzeby. Uruchomione aplikacje i obciążenie sprzętu są monitorowane na bieżąco, więc możemy spodziewać się równoważenia wydajności i zużycia energii. Granice się podniosą, kiedy część „tabletowa” zostanie połączona ze stacją dokującą z klawiaturą fizyczną. AMD zakłada, że w tej konfiguracji użytkownik będzie oczekiwał od swojej maszyny wydajności pozwalającej na przykład na granie i zamierza dać mu w szczycie nawet 40% więcej. Po rozłączeniu urządzeń Turbo Dock automatycznie schodzi na niższy bieg i wraca do oszczędzania energii.

AMD Turbo Dock Technology

Producent informuje, że wszystkie tablety i komputery hybrydowe bazujące na rozwiązaniach AMD będą obsługiwały systemy operacyjne Windows 7 i Windows 8 z kompatybilnością wsteczną dla wszystkich aplikacji. Karty graficzne wraz z obsługą rozdzielczości Full HD 1080p mają obsługiwać zewnętrzne wyświetlacze i oferować „imponującą” wydajność w grach wykorzystujących DirectX 11. Dodatkowo, dzięki technologii AMD Start Now tablety i hybrydy mają się uruchamiać i budzić z trybu uśpienia niezwykle szybko. Wszystkie urządzenia AMD mają mieć również dostęp do strefy producenta AppZone, z której będzie można ściągnąć aplikacje w pełni wykorzystujące zdolności obliczeniowe procesorów APU.

Na targach w Barcelonie będzie można zobaczyć prezentacje obejmującą wiodące aplikacje i gry na obydwu cztero- i dwurdzeniowych wersjach procesorów zbudowanych w procesie technologicznym 28 mm. Postaramy dowiedzieć się więcej na ich temat podczas zbliżających się targów CeBIT.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)