Nowe opcje LTE w Polsce coraz bliżej, ruszył przetarg na kolejne częstotliwości

Nowe opcje LTE w Polsce coraz bliżej, ruszył przetarg na kolejne częstotliwości

20.08.2012 13:35

Jesteśmy kolejny mały krok bliżej od pokrycia całego kraju dostępem do szybkiego Internetu mobilnego w standardzie LTE — obecnie najszybszej technologii tego typu na świecie. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił dziś rozpoczęcie postępowania przetargowego na rezerwacje częstotliwości z pasma 1800 MHz, a konkretnie z zakresów 1729,9 - 1754,9 MHz i 1824,9 - 1849,9 MHz.

Łącznie do wzięcia jest 5 rezerwacji, które wygasną 31 grudnia 2027 roku. Częstotliwości przeznaczone są do świadczenia usług telekomunikacyjnych na terenie całego kraju, w tym mogą zostać wykorzystane do przesyłania danych w standardzie LTE. Każdy zainteresowany podmiot może złożyć maksymalnie 3 oferty. Potencjalni operatorzy mają czas do 22 października.

Start w przetargu zapowiedziało już czterech operatorów komórkowych (szczególnie P4, operatorowi sieci Play, zależy na zdobyciu częstotliwości w tym paśmie) oraz spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. UKE chce ogłosić zwycięzców przetargu w listopadzie tego roku.

Dodatkowo, już wkrótce otwarte dla telefonii komórkowej zostanie pasmo 800 MHz, dotąd zarezerwowane dla analogowego nadawania sygnału radiowego i telewizyjnego. 1 stycznia 2013 na terenie Unii Europejskiej częstotliwości zostaną oddane w ręce operatorów sieci komórkowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)