Nowe Wi-Fi coraz bliżej. Pięć razy szybsze od obecnego

Nowe Wi‑Fi coraz bliżej. Pięć razy szybsze od obecnego

Router Wi-Fi
Router Wi-Fi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
12.12.2023 11:35, aktualizacja: 12.12.2023 13:28

To już oficjalne. Standard Wi-Fi 7 pojawi się w pełnej wersji już na początku 2024 r., z obietnicą 5-krotnego zwiększenia prędkości w porównaniu do Wi-Fi 6. Pierwsze urządzenia (oparte na wstępnych specyfikacjach) są już dostępne.

Najnowsza generacja technologii łączności bezprzewodowej – Wi-Fi 7 – jest już gotowa do debiutu. Organizacja Wi-FI Alliance potwierdziła ostatecznie, że pełna specyfikacja tego standardu zostanie wydana w pierwszym kwartale 2024 r. Oznacza to, że w na przestrzeni całego roku powinno pojawić się wiele kompatybilnych podzespołów, jak i urządzeń zewnętrznych.

W czym Wi-Fi 7 będzie lepsze od Wi-Fi 6?

Wi-Fi 7 (czyli IEEE 802.11be) przynieść ma ze sobą wiele korzyści względem poprzednich wersji. Największym atutem ma być maks. prędkość przesyłania danych na poziomie 46 Gb/s, a więc pięć razy większa niż w standardzie Wi-Fi 6.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak wysoka prędkość jest zasługą rozwiązania, umożliwiającego płynne przełączanie pomiędzy trzema dostępnymi częstotliwościami: 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. To ostatnie pasmo zapewnia w dodatku dostęp do kanałów 320 MHz, podwajając przepustowość.

Nowy standard Wi-Fi to także aktualizacja modulacji: do 4096-QAM (z 1024-QAM w Wi-Fi 6) oraz technologia MIMO z obsługą 16 strumieni (zamiast ośmiu jak w Wi-Fi 6). Przy tym wszystkim zachowany ma być obecny zasięg, wynoszący do 30 m wewnątrz pomieszczeń i do 120 m na zewnątrz.

Porównanie Wi-Fi 7 z poprzednimi wersjami
Porównanie Wi-Fi 7 z poprzednimi wersjami© Netgear

Oczekuje się również, że połączenia Wi-Fi 7 cechować będą się większą stabilnością. Zapewnią to płynne przełączanie się pomiędzy pasmami oraz gotowość do przyjęcia większej liczby urządzeń. To wszystko razem sprawia, że nowe Wi-Fi sprawdzić ma się zarówno w typowych zastosowaniach, jak i w zadaniach związanych z rzeczywistością rozszerzoną lub wirtualną.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)