Nowiutkie zabezpieczenie Denuvo w „Injustice 2” złamane przez bułgarską gwiazdę

Nowiutkie zabezpieczenie Denuvo w „Injustice 2” złamane przez bułgarską gwiazdę

Nowiutkie zabezpieczenie Denuvo w „Injustice 2” złamane przez bułgarską gwiazdę
09.07.2018 15:19, aktualizacja: 09.07.2018 17:32

Zabawa w kotka i myszkę w branży gier trwa w najlepsze. Po premierze dwóch gier z ulepszonym zabezpieczeniem Denuvo crackerzy świętują kolejne zwycięstwo. Tym razem bohater bułgarskiej sceny, znany jako Voksi, uwolnił gry „Injustice 2” i „Puyo Puyo Tetris”. Voksi postanowił sobie, że doprowadzi do upadku Denuvo i jest na dobrej drodze, by to osiągnąć.

Zabezpieczenia antypirackie Denuvo często przynoszą więcej szkody niż pożytku. Niedawno złamane zabezpieczenia „Assassin's Creed Origin” obciążały procesor w 100% i nie powinno dziwić, że zabezpieczenia nie cieszą się dobrą opinią. W efekcie właściciele autoryzowanych kopii gry, za którą sporo zapłacili, nie mogą z niej w pełni korzystać. Denuvo w „Asassin's Creed Origins” zostało w końcu oszukane przez włoską grupę CPY na początku roku, ale wciąż nie zostało złamane.

Od tamtego czasu zabezpieczenia zostały ulepszone, ale kolejna wersja także została już pokonana. Autorem cracka jest Voksi, który zdobył już pewną sławę wśród crackerów. Pisaliśmy o nim przy okazji tego, że podzielił się wiedzą o łamaniu czwartej wersji Denuvo. Tym razem jego osiągnięcie jest wartościowe podwójnie, ponieważ udało mu się pokonać nie tylko Denuvo w wersji 4.9++ (określenie crackerów, nie wiemy jakiej numeracji używają twórcy zabezpieczenia), ale też VMProtect, obejmujący gry Ubisoftu. Członek grupy REVOLT tym razem nie dzieli się szczegółami swoich działań.

Voksi zajmował się wcześniej wersjami 4.7 i 4.8 zabezpieczenia, ale z nowszą wersją miał sporo problemów. Przez pierwsze dwa miesiące badań starał się odkryć, w jaki sposób Denuvo przeprowadza kontrolę sprzętu. Następnie próbował użyć znanych już ze starszych wersji sztuczek, jednak bezskutecznie. Wszelkie informacje były sprytnie ukryte i trudno było znaleźć jakiś wzór zachowań. Jednak w czerwcu nastąpił przełom. Voksi skutecznie uwolnił kilka gier, co pozwoliło uruchamiać je na wielu maszynach różnych generacji, ale jeszcze nie dało stuprocentowej gwarancji. W tym czasie opracował kilka teorii.

Pierwszą grą, na której testował swój pomysł, był „Puyo Puyo Tetris”. Liczył, że malutka gra będzie łatwym obiektem analiz, jednak bardzo się pomylił. Gra zajmuje tylko 128 MB, z czego właściwa gra to zaledwie 5-6 MB. Pozostałe 122 MB to przerośnięte Denuvo. Voksi jednak się nie poddał i opracował crack i łatki. Po 12 godzinach pracy udało mu się opracować obejście pozwalające uruchomić uwolnioną grę na 99% maszyn zainteresowanych graczy. Mały sukces na drodze do obalenia Denuvo na rynku gier.

W ubiegłym tygodniu Voksi złamał także zabezpieczenia w „Injustice 2”. Udało mu się to tym samym sposobem, co „Puyo Puyo Tetris”. Podobno nie było łatwo. Proces zajął około 10 godzin, przy czym młody Bułgar walczył nie tylko z Denuvo, ale też z dodatkowymi mechanizmami zabezpieczającymi, między innymi przed debugowaniem. W końcu jednak się udało.

Voksi zamierza kontynuować swoją misję. Jako 15-latek postanowił, że uwolni świat gier od raka, jakim jest Denuvo. Miejmy nadzieję, że jego poczynania dają do myślenia wydawcom, których gry są łamane w kilka dni po premierze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)