Nowo wykryty malware potrafi przyjmować polecenia z memów

Nowo wykryty malware potrafi przyjmować polecenia z memów
Piotr Urbaniak

18.12.2018 21:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze bezpieczeństwa z firmy Trend Micro odkryli kolejny przykład tego, jak szkodliwe oprogramowanie może zostać rozsiane pod płaszczykiem znanej doskonale i wydawałoby się bezpiecznej usługi. Mowa o Twitterze i zamieszczanych na nim memach.

Szkodnik – wykryty jako TROJAN.MSIL.BERBOMTHUM.AA – potrafi przyjmować polecenia ze specjalnie przygotowanych plików graficznych. Crackerzy używają w tym celu steganografii, czyli techniki polegającej na ukryciu danych w taki sposób, aby użytkownik nie mógł gołym okiem zdiagnozować zagrożenia. Widzi absolutnie zwyczajną grafikę.

Kiedy jednak malware znajdzie się na dysku, a ofiara natrafi na zmodyfikowany plik graficzny, zostaje wydana potencjalnie szkodliwa komenda. Jak ustalono, w obecnej wersji oprogramowanie umie: wykonać zrzut ekranu, pobrać listę procesów, skopiować zawartość schowka, a także odczytać nazwę użytkownika i plików na twardym dysku, z podziałem na foldery.

Źródło: Trend Micro
Źródło: Trend Micro

Wszystkie te dane trafiają do serwera C&C, którego adres jest uzyskiwany poprzez zakodowany URL na stronie pastebin.com. Mówiąc prościej – wędrują do napastnika.

Zespół Trend Micro odnalazł na Twitterze konto, gdzie zamieszczone były dwa szkodliwe memy z ukrytym poleceniem print, inicjującym zrzut ekranu. Z tym że wspomniane konto 13 grudnia 2018 r. zostało zablokowane przez administrację platformy, przez co nie stanowi już zagrożenia.

Źródło: Trend Micro
Źródło: Trend Micro

Niestety nie udało się przy tym ustalić, jak właściwie rozprzestrzenia się sam malware.

Eksperci zwracają natomiast uwagę na ograniczoną funkcjonalność i niedopracowany kod, podejrzewając, że oprogramowanie znajduje się dopiero we wczesnej fazie testowej, a groźniejsze ataki z jego wykorzystaniem mogą nadejść dopiero w przyszłości.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także