Nowości w App Store: Instapaper zachwycił, Adobe Reader zawiódł

Nowości w App Store: Instapaper zachwycił, Adobe Reader zawiódł

18.10.2011 12:54

Do App Store trafiły dwie nowe aplikacje. Łączy je nie tylko termin przyjęcia do sklepu z aplikacjami dla iOS, ale również zastosowanie — obie służą do czytania.

Adobe, lider na wielu frontach, tym razem się nie popisał. Po wydaniu wielu ciekawych programów dla systemu iOS, w końcu sięgnął po popularnego Adobe Readera… i lekko mówiąc zawiódł. Aplikacja co prawda pozwala czytać pliki w formacie PDF z poczty lub stron internetowych, oraz aplikacji dających możliwość otwarcia dokumentu w zewnętrznym programie. Adobe Reader dla iOS ma możliwość otwierania plików zaszyfrowanych (AES-256), przeszukiwania pliku, umieszczania w nim zakładek i drukowania z użyciem AirPrint, ale to już niestety wszystko. Program w żaden sposób nie wyprzedza innych czytników plików PDF, a w porównaniu z iBooks wypada wręcz mizernie pod względem atrakcyjności wizualnej prezentowanych dokumentów i płynności działania, co widać zwlaszcza przy powiększaniu dokumentów.

Marco Arment z kolei popisał się pomysłowością. Czwarta wersja jego kosztującej 5 dolarów aplikacji dla iOS — Instapaper — zaskoczyła nowymi funkcjami i minimalistycznym interfejsem, który doskonale pasuje do charakteru aplikacji. W wersji na iPhone'a znalazł się również ciemny schemat kolorystyczny przeznaczony do czytania w nocy. Za 1 dolara miesięcznie Instapaper 4.0 pozwoli przeszukiwać wszystkie artykuły, które kiedykolwiek zostały zapisane na danym koncie. Zarządzanie artykułami zostało wzbogacone o możliwość wybrania liczby artykułów przechowywanych lokalnie. Ponadto w odpowiedniej sekcji można umieścić strumienie informacji od naszych znajomych z Facebooka, Twittera i Tumblra. Jednak to nie wszechobecny Facebook czy możliwość przeszukiwania stanowi największą siłę tej aplikacji. Podczas czytania można wyszukiwać hasła w słowniku lub Wikipedii, a także od razu udostępnić cytaty na Twitterze, podobnie jak ma to miejsce przy czytaniu na czytnikach Amazon Kindle.

Miłośnicy czytania stron internetowych wolnych od elementów rozpraszających uwagę z pewnością są zadowoleni, gorzej z miłośnikami oprogramowania Adobe. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek, bo jest o co walczyć. Rynek aplikacji na iOS jest przecież ogromny, a Adobe swoją renomą powinien przyciągać użytkowników do darmowego czytnika plików PDF. Wydanego niedawno iOS 5 już wszak używa 25 milionów użytkowników.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)