Nowy Android bez motywów z Substratum. Google zablokowało je celowo

Nowy Android bez motywów z Substratum. Google zablokowało je celowo

Nowy Android bez motywów z Substratum. Google zablokowało je celowo
Oskar Ziomek
14.06.2018 17:37

Osoby ceniące możliwość personalizacji Androida za pomocą motywów z Substratum muszą pogodzić się z faktem, iż w Androidzie nie będzie to już możliwe. Użytkownicy zwrócili uwagę na problemy z ustawianiem w ten sposób motywów już po przetestowaniu pierwszej wersji beta nowego Androida P i zwrócili się do Google z prośbą o naprawienie. Tymczasem pojawiła się oficjalna odpowiedź – zmiana motywów została zablokowana celowo i odblokowana nie będzie.

W wątku, w którym o problemie toczy się dyskusja, Google informuje, iż wykorzystywana przez Substratum usługa Overlay Manager Service (w skrócie: OMS) zarezerwowana jest wyłącznie dla producentów smartfonów, którzy mogą ją wykorzystywać do tworzenia własnych motywów dla systemu. Takie ograniczenie funkcjonuje w testowym wciąż Androidzie P i niedawno trafiło także do Androida Oreo w formie aktualizacji bezpieczeństwa.

Twórcy Substratum wzywają do poparcia prośby o cofnięcie blokad w Androidzie. Teraz wiadomo już, że w najbliższym czasie Google nie planuje w tym zakresie żadnych zmian.
Twórcy Substratum wzywają do poparcia prośby o cofnięcie blokad w Androidzie. Teraz wiadomo już, że w najbliższym czasie Google nie planuje w tym zakresie żadnych zmian.

Łatka otrzymała oznaczenie CVE-2017-13263 i na zmianę motywów systemu pozwala wyłącznie aplikacjom systemowym i tym podpisanym przez producenta urządzenia. Niestety nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić. Google tłumaczy całość bezpieczeństwem, ale co ciekawe dodaje, że uwagi użytkowników zapamięta i weźmie pod uwagę podczas dalszych prac nad Androidem.

Jak na razie jednak w Sieci nie brakuje przede wszystkim negatywnych komentarzy. Wiele osób zarzuca firmie, że gdyby rzeczywiście doceniała informacje zwrotne od użytkowników, to na ich życzenie blokada zostałaby już wycofana. Przytaczany wątek ma bowiem formę petycji i podpisało się pod nim wielu użytkowników, a informacja o całej akcji widnieje nawet w opisie Substratum w Sklepie Play.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)