Nowy Android ochroni historię połączeń, powstanie nowa grupa uprawnień

Nowy Android ochroni historię połączeń, powstanie nowa grupa uprawnień

Nowy Android ochroni historię połączeń, powstanie nowa grupa uprawnień
Oskar Ziomek
07.06.2018 11:29

Do użytkowników testujących już możliwości Androida P trafia kolejna edycja beta systemu. Przynosi kolejne zmiany, wśród których warte uwagi są te związane z bezpieczeństwem. Twórcy doszli do wniosku, że rozsądnie będzie stworzyć nową kategorię uprawnień, by dzięki temu precyzyjniej kontrolować zasoby, do których dostęp uzyskuje aplikacja.

Aktualnie bowiem uprawienia w Androidzie są dość szerokie. Jeśli więc instalowana jest na przykład aplikacja pozwalająca wygodnie przekierowywać połączenia, musi zażądać od użytkownika nadania uprawnień do Telefonu. A te, poza możliwością wspomnianego przekierowywania, dają także aplikacji między innymi możliwość analizowania historii połączeń i właśnie to postanowiono w pierwszej kolejności zmienić.

W Androidzie P dostęp do historii połączeń i możliwości odczytywania numerów telefonów zostanie wyłączony z uprawnień do Telefonu i stworzy własną kategorię. Dzięki temu aplikacje, które będą potrzebowały dostępu tylko do części funkcji związanej z połączeniami nie będą musiały żądać od użytkownika udzielenia siłą rzeczy dostępu także do historii połączeń (co może czasem budzić wątpliwości).

Informacje o zmianach w zakresie prywatności są już opisane w dokumentacji.
Informacje o zmianach w zakresie prywatności są już opisane w dokumentacji.

Analogicznie te programy, które z historii połączeń faktycznie korzystają, będą musiały korzystać z nowego uprawnienia, które póki co określane jest jako CALL_LOG. Użytkownik będzie zatem wprost poinformowany i sam zdecyduje, czy zezwala aplikacji na dostęp do poufnych informacji o swoich połączeniach i czy rzeczywiście jest to niezbędne do jej działania.

Warto dodać, iż jak na razie nie wiadomo, czy w podobny sposób zostaną uszczegółowione również inne uprawienia Androida. Na tę chwilę mówi się tylko o bezpieczeństwie w kontekście wrażliwych danych z historii połączeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)