Nowy Android ochroni historię połączeń, powstanie nowa grupa uprawnień

Strona głównaNowy Android ochroni historię połączeń, powstanie nowa grupa uprawnień
07.06.2018 11:29
Nowy Android ochroni historię połączeń, powstanie nowa grupa uprawnień

Do użytkowników testujących już możliwości Androida P trafia kolejna edycja beta systemu. Przynosi kolejne zmiany, wśród których warte uwagi są te związane z bezpieczeństwem. Twórcy doszli do wniosku, że rozsądnie będzie stworzyć nową kategorię uprawnień, by dzięki temu precyzyjniej kontrolować zasoby, do których dostęp uzyskuje aplikacja.

bECSHTIR

Aktualnie bowiem uprawienia w Androidzie są dość szerokie. Jeśli więc instalowana jest na przykład aplikacja pozwalająca wygodnie przekierowywać połączenia, musi zażądać od użytkownika nadania uprawnień do Telefonu. A te, poza możliwością wspomnianego przekierowywania, dają także aplikacji między innymi możliwość analizowania historii połączeń i właśnie to postanowiono w pierwszej kolejności zmienić.

W Androidzie P dostęp do historii połączeń i możliwości odczytywania numerów telefonów zostanie wyłączony z uprawnień do Telefonu i stworzy własną kategorię. Dzięki temu aplikacje, które będą potrzebowały dostępu tylko do części funkcji związanej z połączeniami nie będą musiały żądać od użytkownika udzielenia siłą rzeczy dostępu także do historii połączeń (co może czasem budzić wątpliwości).

Informacje o zmianach w zakresie prywatności są już opisane w dokumentacji.
Informacje o zmianach w zakresie prywatności są już opisane w dokumentacji.

Analogicznie te programy, które z historii połączeń faktycznie korzystają, będą musiały korzystać z nowego uprawnienia, które póki co określane jest jako CALL_LOG. Użytkownik będzie zatem wprost poinformowany i sam zdecyduje, czy zezwala aplikacji na dostęp do poufnych informacji o swoich połączeniach i czy rzeczywiście jest to niezbędne do jej działania.

bECSHTIT

Warto dodać, iż jak na razie nie wiadomo, czy w podobny sposób zostaną uszczegółowione również inne uprawienia Androida. Na tę chwilę mówi się tylko o bezpieczeństwie w kontekście wrażliwych danych z historii połączeń.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bECSHTJP