Nowy Athlon 200GE. Czyli ta sama nazwa, inny procesor

Nowy Athlon 200GE. Czyli ta sama nazwa, inny procesor

Fot. dobreprogramy / Piotr Urbaniak
Fot. dobreprogramy / Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak
06.04.2019 16:09, aktualizacja: 06.04.2019 17:01

AMD przygotowuje się do wprowadzenia procesora Athlon 200GE w nowym steppingu. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że odświeżony czip różni się od pierwowzoru. A producent nie informuje o tym wprost przez zmianę nazewnictwa.

Sprawę nagłośnili użytkownicy "reddita", którzy odnaleźli dane o nadchodzącym Athlonie na liście kompatybilności płyty głównej Asus Prime X470-Pro. Jednostkę oznaczono jako Athlon 200GE B0. Niemniej jednak nie jest to ten sam procesor co dotychczas.

Co zmieniono? Ilość cache obcięto do 2 MB, z 4 MB. Zamiast tego delikatnie podbito częstotliwość zegara, która wynosi 3,4 GHz, a nie 3,2 GHz jak w oryginale – czytamy w specyfikacji.

Fot. Materiały prasowe AMD
Fot. Materiały prasowe AMD

Trochę ekonomii, trochę marketingu

Sądząc po obciętej pamięci podręcznej, zaczęto podejrzewać, że AMD zdecydowało się na kolejne wdrożenie pewnych oszczędności. Jak wiadomo, nominalnie Athlon 200GE powstaje z częściowo uszkodzonych układów Raven Ridge. Tych samych co m.in. w przypadku Ryzena 5 2400G i Ryzena 3 2200G, albo wszystkich mobilnych Ryzenów serii 2000.

Przy czym 4 MB to cała pamięć L3 Raven Ridge'a. W toku produkcji siłą rzeczy pojawiły się odrzuty (z częściowo niesprawnym cache), a te z przyczyn ekonomicznych do kosza trafić nie mogą.

Pytanie: dlaczego nie zdecydowano się wydać "pociętego" modelu 200GE jako na przykład 195GE? To na pewno znacznie ułatwiłoby życie przyszłym nabywcom. A tak robi się bałagan.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)