Nowy cel Google: zeskanować świat w 3D, przekształcić w VR, okleić reklamami #io16

Strona głównaNowy cel Google: zeskanować świat w 3D, przekształcić w VR, okleić reklamami #io16
15.05.2016 20:15
Nowy cel Google: zeskanować świat w 3D, przekształcić w VR, okleić reklamami #io16

Wygląda na to, że to wirtualna rzeczywistość będzie wiodącymtematem tegorocznego Google I/O. I to na jaką skalę! Znieoficjalnych doniesień wynika, że należąca do Alphabet Inc.Firma przymierza się do bezprecedensowego kroku – budowy wirtualnegoodpowiednika naszego świata, współdzielonego międzyużytkownikami, odwzorowującego realne lokalizacje z dokładnościąco do kilku centymetrów. O projekcie noszącym nazwę kodową Tangosłyszeliśmy już wcześniej – chodzi w nim o zapewnienieurządzeniom mobilnym umiejętności oceny swojego położenia wfizycznym świecie. Anonimowi informatorzy mówią znów o Tango –lecz w kontekście rozszerzenia Map Google, które pozwoli nawirtualnej i wspomaganej rzeczywistości zarabiać zarówno firmie zMountain View, jak i niezależnym deweloperom.

bEEKjEYB

Google Project Tango: 3D Indoor Map by Matterport (No Sound)

Kluczem do świata VR będą androidowe smartfony i tablety zkamerkami 3D. Zapewne chodzi tutaj o kamery RealSense Intela, ale nieproducent sprzętu jest istotny, lecz zastosowanie. Tak jakzeskanowano już za pomocą satelitów i aut jeżdżących po świeciepowierzchnię planety, tak teraz zeskanowane mają być wnętrzabudynków, pomieszczenia. Po prostu uruchomisz aplikację, skierujeszobiektyw kamery 3D na przestrzeń przed sobą, by pozyskaćinformacje o obrazie i głębi. Aplikacja odtworzy wirtualnyodpowiednik zeskanowanego środowiska i umiejscowi się w nim.

W przeciwieństwie do Map Google, Tango ma być w stanie określićszczegóły przestrzeni bez konieczności korzystania z dodatkowychźródeł danych. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązańVR, nie będzie wymagać specjalistycznego sprzętu. Najważniejszejest jednak to, że tworzone w ten sposób trójwymiarowe mapyzostaną zszyte w jeden świat, jedną cyfrową reprezentację wielumiejsc na świecie.

350177079482279873

Google liczy na to, że na bazie Tango niezależni deweloperzybędą tworzyli nowe usługi i aplikacje VR – gry komputerowe,przenikające się z fizycznym światem, aplikacje edukacyjneuzupełniające wystawy muzealne, czy reklamy w sklepach, którepoprowadzą kupujących do właściwej półki. Perspektywy finansowesą niesamowite – ucyfrowienie fizycznych miejsc handlu i ichumieszczenie w chmurze Google'a oznacza możliwości umieszczeniaadekwatnych wirtualnych reklam w ich wirtualnych odpowiednikach,dostępnych czy to na ekranie smartfonu, czy może przez goglewspomaganej rzeczywistości.

bEEKjEYD

O faktycznym zakresie tej inicjatywy przekonamy się już wnajbliższych dniach: na tegorocznym I/O cztery sesje zostałypoświęcone Tango, przedstawione mają być też pierwsze niezależneprojekty zbudowane na bazie tej platformy. Wygląda na to jednak, żewizja Metawersum z „Zamieci” Neala Stephensona może się spełnićbardzo szybko.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEEKjEZz