Nowy Plextool dla dysków NVMe – usuwanie danych zgodne z RODO

Nowy Plextool dla dysków NVMe – usuwanie danych zgodne z RODO

Nowy Plextool dla dysków NVMe – usuwanie danych zgodne z RODO
12.06.2018 13:36, aktualizacja: 13.06.2018 09:30

Producent pamięci masowych Plextor wydał nową wersję swojego programu Plextool do obsługi dysków SSD NVMe. Plextool NVMe Edition to zajmujący niewiele zasobów program do monitorowania stanu dysków Plextor NVMe, ale warto na niego zwrócić uwagę z innego powodu. Umożliwia usunięcie danych zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych.

Zapewne wiecie, że by usunąć z dysku dane w sposób, który uniemożliwi ich ponowne odczytanie, nie wystarczy usunięcie plików przez systemowy kosz. Zwykle usunięcie pliku zapisanego w tablicy alokacji ogranicza się do zmiany pierwszego bajtu jego nazwy, podczas gdy zawartość pozostaje nienaruszona do momentu, gdy zostanie nadpisana nowymi danymi. Zwykle zachodzi to dopiero wtedy, gdy na dysku SSD zaczyna brakować miejsca. Jeśli do tego nie dojdzie, pliki można ponownie odczytać korzystając z jednego z wielu programów przeznaczonych do odzyskiwania danych.

Obraz

W przypadku dysków SSD by mieć pewność, że skasowanych danych nie da się już odzyskać, należy skorzystać z funkcji Secure Erase. Polecenie to działa na poziomie sprzętowym i wykonuje je oprogramowanie dysku, a nie aplikacja. Można ją uruchomić na żądanie z poziomu programu Plextool NVMe Edition na dyskach firmy Plextor, w tym nowych Plextor M9PeY i PlextorM9PeG. Usunięcie danych w ten sposób gwarantuje nam, że nie da się ich odtworzyć.

Nowa wersja programu Plextora to także podstawowe narzędzia diagnostyczne, korzystające z systemu S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Dzięki nim można z dysków Plextora odczytywać stan, czas pracy, aktualną temperaturę, a także ilość dostępnego i zajętego miejsca. Interfejs programu jest bardzo prosty, a narzędzie zajmuje jedynie 12 MB.

Plextool NVMe Edition znajdziecie w naszej bazie programów. Program działa z dyskami z serii M8Pe, M8Se oraz tegorocznej M9Pe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)