Nowy Radeon RX 480 za drogi? To nie sklepy są winne wysokiej ceny tej karty (aktualizacja)

Nowy Radeon RX 480 za drogi? To nie sklepy są winne wysokiej ceny tej karty (aktualizacja)

01.07.2016 11:24, aktual.: 01.07.2016 14:17

Najnowszy Radeon RX 480 okazał się w sklepach droższy niżoficjalnie zapowiadano? Uważacie, że 239 dolarów to nie jestprawie 1400 złotych? Kontrowersje po premierze pierwszej karty AMD warchitekturze Polaris nie cichną, zainteresowani nią polscyinternauci przeklinają „Januszy Biznesu”, wyjaśnieniaproducenta niekoniecznie wszystko wyjaśniają – wyjaśnić więcsytuację postanowiła znana sieć sklepów komputerowych x-kom.

X-kom postawił sprawę bardzo jasno, przedstawiamy więc wpis wcałości:

Na rynku kart graficznych pojawiły się modele Radeon RX 480 zarchitekturą Polaris. Ich premiera spotkała się nie tylko zolbrzymim zainteresowaniem, ale również z dużym zaskoczeniem.Niestety jego powodem nie były jedynie zalety nowej kartygraficznej. Pozwólcie, że wyjaśnimy, dlaczego tak się stało. Dla wielu potencjalnych nabywców zaskakująca okazała się cena,która odbiega od sugerowanej przez AMD. Również oferta, którąznajdziecie w naszym sklepie online oraz salonach różni się, odtej którą możecie znaleźć na stronach i fanpage’ach AMD. Sytuacja ta podyktowana jest cenami zakupu narzuconymi na firmywspółpracujące z AMD. Są one dużo wyższe od sugerowanych censprzedaży. Aktualnie czekamy na oficjalne stanowisko firmy dotyczącepolityki cenowej, która negatywnie odbija się na sklepach, w tymtakże na naszej ofercie. Liczymy na to, że w najbliższym czasiebędziemy mogli zaproponować Wam karty Radeon RX 480 w cenachsugerowanych.

Jak widać, nie jest winą polskich sklepów, to, że w praktyceRadeon RX 480 jest znacznie droższy niż sugerowana cena detaliczna(1170 zł dla wersji z 8 GB RAM). We wspomnianym X-komie wszystkiewersje sprzedawane są po 1349 zł, choć jak ktoś chce, może kupićwersję Black Edition firmy XFX, kosztującą 1399 zł. Zespecyfikacji wynika, że różni się ona od tańszych wersji jedynienieco podkręconym do 1328 MHz rdzeniem. Komputronik sprzedajenatomiast wspomnianą kartę w cenach od 1389 zł (karta Asusa zrdzeniem taktowanym 1266 MHz) do 1489 zł (wspomniany XFX BlackEdition). Warto wspomnieć, że nie odbiega to od cen np. w Czechach,gdzie ceny nowej karty oscylują w okolicach 8400 koron, tj. 1360 zł.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny – i dostępność –pierwszego Polarisa w hurcie. I już można otwarcie powiedzieć, żewyglądają kiepsko. To nie żaden podatek od nowości narzuconyprzez sklepy. W hurtowniach nie tylko karta jest bardzo trudnodostępna, ale też i bardzo droga. Wiele zależy oczywiście odindywidualnego rabatu, ale my, mając lepszy rabat niż wielesklepów, moglibyśmy kupić w hurcie RX 480 Asusa za ponad 1295 zł,zaś od Radeona za ok. 1325 zł. Zarobek sklepu nie jest więc tuoszałamiający.

Jeśli ceny nowego Radeona utrzymają się na takim poziomie, tozieloni nie powinni mieć specjalnych powodów do zmartwień.Zapowiadany na jesień GeForce GTX 1060 ma kosztować od 179 do 229dolarów, podobno w swoim procesorze GP106 przyniesie 1280 rdzeniCUDA, i przynajmniej w niektórych modelach wystarczyć ma muzasilanie z gniazda PCIe. Już teraz fani Nvidii nazywają kartę tę„Polaris-killerem” – i jeśli AMD nie chce, by ten scenariuszsię ziścił, musi się postarać o jednak bardziej konkurencyjneceny dla swoich kart. I to realne ceny, a nie sugerowane cenydetaliczne.

Aktualizacja

AMD przysłało oficjalne oświadczenie w kwestii cen nowych Radeonów. Oto ono:

Jak wcześniej zostało zakomunikowane sugerowana cena dla Radeon™ RX480 rozpoczyna się od SEP $199 USD oraz od $239 dla Radeon™ RX480 8 GB. Są to sugerowane ceny detaliczne i powinny być postrzegane jako wytyczne które oferujemy naszym klientom. Dynamika rynku w danym regionie może mieć wpływ na ostateczną cenę i jest poza naszą kontrolą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)