Nowy standard pamięci gotowy. Smartfony znacznie szybciej zapiszą i odczytają dane

Strona głównaNowy standard pamięci gotowy. Smartfony znacznie szybciej zapiszą i odczytają dane
01.02.2018 13:36
Pamięć Samsung UFS 2.0
Pamięć Samsung UFS 2.0

Smartfony niebawem staną się jeszcze szybsze, a to za sprawą UFS 3.0, standardu pamięci służącej do przechowywania danych. Skok będzie spory, bowiem względem poprzedniej specyfikacji 21, nowy jest dwukrotnie szybszy. Dodatkowo zadbano także o niskie zapotrzebowanie na energię i wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, jak choćby niską temperaturę.

Organizacja JEDEC, zajmująca się standaryzacją, wydała specyfikację Universal Flash Storage (UFS) w wersji 3.0. Nowy standard może pochwalić się dwukrotnie większą przepustowością względem UFS 2.1. Pamięci UFS 3.0 osiągają szczytową szybkość przesyłania danych na poziomie 11,6 Gb/s pojedynczą linią. Z kolei przy wykorzystaniu dwóch pasów osiąga aż 23,2 Gb/s.

Pamięć Samsung UFS 2.0
Pamięć Samsung UFS 2.0

Nowa wersja została przystosowana do pracy z napięciem 2,5V, podczas gdy poprzednia potrzebowała napięcia od 2,7 do 3,6V. Dodatkowo może ona poprawnie działać w większym zakresie temperatur. Specyfikacja podaje, że UFS 3.0 pracuje w temperaturach od -40 do 105 stopni Celsjusza. Wprowadzono także funkcję odświeżania operacji oraz rejestrowania błędów w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności przechowywania danych.

Pamięci UFS 3.0 trafią do smartfonów, tabletów, odtwarzaczy multimedialnych, zestawów VR czy będą wykorzystywane w samochodach. Nie jest jeszcze jasne kiedy będziemy mogli z nich korzystać. Nie stanie się to jednak szybko, zwłaszcza, że aktualnie najnowsze komórkowe układy SoC nie obsługują nowej specyfikacji.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)