Nowy standard pamięci gotowy. Smartfony znacznie szybciej zapiszą i odczytają dane

Pamięć Samsung UFS 2.0
Pamięć Samsung UFS 2.0

01.02.2018 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smartfony niebawem staną się jeszcze szybsze, a to za sprawą UFS 3.0, standardu pamięci służącej do przechowywania danych. Skok będzie spory, bowiem względem poprzedniej specyfikacji 21, nowy jest dwukrotnie szybszy. Dodatkowo zadbano także o niskie zapotrzebowanie na energię i wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, jak choćby niską temperaturę.

Organizacja JEDEC, zajmująca się standaryzacją, wydała specyfikację Universal Flash Storage (UFS) w wersji 3.0. Nowy standard może pochwalić się dwukrotnie większą przepustowością względem UFS 2.1. Pamięci UFS 3.0 osiągają szczytową szybkość przesyłania danych na poziomie 11,6 Gb/s pojedynczą linią. Z kolei przy wykorzystaniu dwóch pasów osiąga aż 23,2 Gb/s.

Pamięć Samsung UFS 2.0
Pamięć Samsung UFS 2.0

Nowa wersja została przystosowana do pracy z napięciem 2,5V, podczas gdy poprzednia potrzebowała napięcia od 2,7 do 3,6V. Dodatkowo może ona poprawnie działać w większym zakresie temperatur. Specyfikacja podaje, że UFS 3.0 pracuje w temperaturach od -40 do 105 stopni Celsjusza. Wprowadzono także funkcję odświeżania operacji oraz rejestrowania błędów w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności przechowywania danych.

Pamięci UFS 3.0 trafią do smartfonów, tabletów, odtwarzaczy multimedialnych, zestawów VR czy będą wykorzystywane w samochodach. Nie jest jeszcze jasne kiedy będziemy mogli z nich korzystać. Nie stanie się to jednak szybko, zwłaszcza, że aktualnie najnowsze komórkowe układy SoC nie obsługują nowej specyfikacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)