no$zx 2.0

Strona główna Windows Emulatory Komputery 8-bit
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

no$zx to darmowy emulator komputera ZX Spectrum przygotowany na platformę Windows. Program poza wierną emulacją ZX80/ZX81 pozwala również na obsługę takich maszyn jak Lambda czy Jupiter ACE.

ZX Spectrum to jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych w roku 1982 przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. Komputer funkcjonował w oparciu o mikroprocesor pracujący z zegarem 3,54 MHz i pamięć RAM oscylującą od 16 do 48 kB. Wbudowany modulator umożliwiał pracę w trybie graficznym 256 × 192 piksele lub tekstowym z wykorzystaniem 24 × 32 znaków. Obraz generowany był w aż 8 kolorów i 2 odcieniach jasności.

no$zx narodził się jako hobbistyczny projekt stworzony Martina Korth, który specjalizuje się w tworzeniu rożnego rodzaju emulatorów. Na stronie projektu emulatora znaleźć można cztery gry H.E.R.O., Beamrider, Magic Floor, Starfight, które przygotował Martin oraz ponad 20 aplikacji dedykowanych na komputery klasy ZX81 i ZX80.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Ośmiobitowce nie chcą umrzeć – nowe oprogramowanie na stare komputery

58
30.08.2015  •  Jacek Szumowski

Popularność komputerów 8-bitowych już dawno minęła. Sporo sprzętu z minionych epok pozostało jednak w kolekcjach pasjonatów. Osoby zainteresowane tematem retro emulują też często programowo środowiska sprzed dwóch dekad na swoim współczesnym sprzęcie. Dla nich wszystkich powstaje nowe oprogramowanie tworzone przez i z myślą o entuzjastach starych komputerów oraz osobach żyjących w świecie wspomnień i nostalgii za minionymi technologiami. Należy zauważyć, że w wielu przypadkach współczesne oprogramowanie powstające na 8-bitowce znacznie przewyższa to z czasów ich świetności. Wpływ na to mają…

Komputerowe wykopaliska: ZX Spectrum, czyli kultowy 8-bitowy sprzęt od Sinclaira

34
06.09.2014  •  Paweł Gazda

Gumową klawiaturę ZX Spectrum trudno wymazać z pamięci, jest to jedna z rzeczy, które przychodzą w pierwszej chwili na myśl, kiedy słyszy się nazwę tego kultowego komputera. W tym odcinku Komputerowych wykopalisk opowiemy właśnie o nim. ZX Spectrum w oryginalnej wersji był u nas w kraju rzadkim okazem, bardziej popularny był jego klon Timex Computer 2048, jednak innych klonów również u nas nie brakowało, a przybywały do nas m.in. zza wschodniej granicy, gdzie wręcz panowała moda na tworzenie klonów Spectruma. W zależności od okazji, oryginalny, niesklonowany ZX Spectrum, w dobrym stanie…

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  39 #1 11.07.2016 22:46

Co tu można powiedzieć? Dla maniaków retro program typu must-have.

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRecenzja Xiaomi Mi Mix 2S. Naprawdę świetnie, ale jeszcze bez perfekcji