Nvidia na wojnie z youtuberami. Manipulacja testami czy troska o interesy?

Nvidia na wojnie z youtuberami. Manipulacja testami czy troska o interesy?
Piotr Urbaniak

13.12.2020 10:16, aktual.: 13.12.2020 11:10

Znając życie, prawda leży gdzieś pośrodku. Co jednak nie ulega wątpliwości, zieloni znaleźli się właśnie w ogniu krytyki największych sprzętowych youtuberów.

Nvidia mierzy się właśnie z falą krytyki komentatorów, która wylewa się na producenta, odkąd tylko ten ogłosił, że nie zamierza dłużej współpracować z kanałem Hardware Unboxed. Sporna decyzja została już co prawda cofnięta, ale plama na wizerunku pozostaje.

Genezę zamieszania stanowi test wydajności kart graficznych w "Cyberpunk 2077", w którym youtuber, jak sam przyznaje, skrytykował funkcję DLSS i efekt ray tracingu. Oba te rozwiązania są mocno przez Nvidię promowane i przynajmniej chwilowo ekskluzywne dla jej kart, podkreślmy. Tymczasem Hardware Unboxed przeprowadził pomiary w środowisku uniwersalnym, a więc bez użycia specyficznych cech Nvidii.

W odpowiedzi producent uznał, że nie będzie dłużej przesyłać youtuberowi sprzętu do testów, relacjonuje sam zainteresowany. "Uznali, że muszę zmienić kierunek" – pożalił się.

Frontalny atak

Co zrozumiałe, podejście to wywołało spore poruszenie w branży. Nie tylko niezależni internauci, ale też inni youtuberzy ruszyli do frontalnego ataku na Nvidię, zarzucając producentowi z Santa Clara chęć manipulacji opiniami. "Jeśli powiesz cokolwiek przeciwko Nvidii, z czym Nvidia się nie zgadza, zrobią wszystko, aby przekręcić cię na swoją stronę" – opowiada inny znany youtuber, JayzTwoCents. W podobnym tonie wypowiada się też m.in. LinusTechTips.

A na środowisku YouTube'a bynajmniej się nie skończyło. Poparcie dla Hardware Unboxed głośno wyraziły też serwisy TechSpot czy GamersNexus. Finalnie więc po jednej stronie sporu mamy Nvidię, po drugiej zaś – dużą część całego środowiska mediowego.

Bryan Del Rizzo, starszy menedżer ds. marketingu Nvidia, pierwotnej decyzji o zerwaniu współpracy z youtuberem broni jego rzekomą ignorancją. Zwracając się bezpośrednio do Hardware Unboxed pisze: "Twoje recenzje i zalecenia dotyczące GPU nadal skupiają się wyłącznie na wydajności rasteryzacji, a ty w dużej mierze bagatelizujesz wszystkie inne technologie, które oferujemy graczom".

Zrozumieć testy

Kto ma rację? To oczywiście pytanie nieodzowne, ale wbrew pozorom, starając się zachować obiektywność, spór ciężko rozsądzić. Z jednej strony niezależność dziennikarska to wartość absolutnie podstawowa, ale z drugiej – podmiot komercyjny, który obdarowuje twórcę nietanim przecież sprzętem, ma prawo stawiać wymagania. Zaważmy, że zarzutem Nvidii nie był sam wynik testu, ale pominięcie kluczowych w mniemaniu firmy funkcji.

Rozumując przez analogię, producent samochodu terenowego raczej nie byłby zadowolony, gdyby wydawać opinię o jego aucie na bazie komfortu parkowania pod hipermarketem. Bądź co bądź, Nvidia uderzyła się w pierś i Hardware Unboxed kolejne karty mimo wszystko otrzyma.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)