Nvidia o kryptowalutach. Wypowiedź wzbudziła sporo emocji

Nvidia o kryptowalutach. Wypowiedź wzbudziła sporo emocji

Para kart graficznych Nvidia GeForce GTX 780 Ti w SLI.
Para kart graficznych Nvidia GeForce GTX 780 Ti w SLI.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Paweł Maziarz
27.03.2023 12:10

Kryptowaluty to jedna z tych technologii, która miała zrewolucjonizować nasze życie. Czy zrewolucjonizowała? Tutaj zdania są podzielone. Jeden z dyrektorów Nvidii skomentował technologię i nie zostawił na niej suchej nitki.

Nvidia to jeden z największych producentów układów graficznych, który ma ogromny wpływ na rozwój najnowszych technologii. Michael Kagan, dyrektor ds. technicznych w firmie Nvidia, udzielił wywiadu dla serwisu The Guardian, w którym wypowiedział się na temat kryptowalut.

Kagan stwierdził, że kryptowaluty tak naprawdę nie wnoszą nic pożytecznego do społeczeństwa.

Wszystkie rzeczy związane z kryptowalutami potrzebowały sprzętu do przetwarzania równoległego, a [Nvidia] produkuje najlepszy sprzęt, więc ludzie po prostu zaprogramowali go do tego celu. Kupili masę sprzętu, a potem w końcu to upadło, bo nie wnosiło nic pożytecznego dla społeczeństwa. A sztuczna inteligencja już tak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dyrektor Nvidi ma jednak dużo lepsze zdanie na temat sztucznej inteligencji i prężnie rozwijającej się usługi ChatGPT.

Dzięki ChatGPT, każdy może stworzyć swoją własną maszynę, swój własny program: po prostu mówisz mu co ma zrobić, a on to robi. A jeśli nie będzie działał tak jak chcesz, powiesz mu "Chcę czegoś innego".

Komentarz wzbudził sporo kontrowersji. Nvidia faktycznie próbowała walczyć z kryptowalutami i wprowadziła algorytm LHR, ograniczający kopanie na kartach graficznych dla graczy (co i tak całkowicie się zmieniło po wprowadzeniu w Ethereum modelu Proof-of-stake). Problem w tym, że Nvidia tak naprawdę zarabiała ogromne pieniądze na kryptowalutach, a w 2018 roku nałożono na producenta ogromną karę za ukrywanie wpływu ze zwiększonej sprzedaży kart graficznych do kopania kryptowalut.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)