Google przedstawia Barda. Będzie on rywalem dla Chat GPT

Google przedstawia Barda. Będzie on rywalem dla Chat GPT

Google uruchamia Barda. Swoją odpowiedź na ChatGPT
Google uruchamia Barda. Swoją odpowiedź na ChatGPT
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jonathan Raa
Konrad Siwik
07.02.2023 10:23

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard, którego firma zacznie wdrażać w najbliższych tygodniach. Najpierw Bard zostanie jednak wypróbowany przez testerów, by ostatecznie konkurować bezpośrednio z Chat GPT stworzonym przez OpenAI i wspieranym przez Microsoft.

Chat GPT w piorunującym tempie zaskarbił sobie szerokie grono fanów na całym świecie, a Google zaczęło obawiać się, że ma on potencjał, by wykosić flagowy produkt firmy, czyli wyszukiwarkę. Tym bardziej że chatbot w ostatnim czasie stał się oczkiem w głowie Microsoftu. W związku z tym gigant musiał znaleźć swoją odpowiedź na model językowy od Open AI.

Zaledwie wczoraj informowaliśmy, że Google zainwestowało blisko 400 mln dol. w startup Anthropic zajmujący się sztuczną inteligencją, który ma pomóc firmie w udoskonaleniu nadchodzącego produktu. Dziś już wiadomo, nad czym w ostatnim czasie pracował wyszukiwarkowy magnat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bard – konkurent dla ChatGPT

Bard, czyli chatbot od Google stanowiący odpowiedź na ChatGPT, jest zasilany przez duży model językowy LaMDA (Language Model for Dialogue Applications). Google początkowo udostępni technologię konwersacji "zaufanym testerów" przed oddaniem jej w ręce szerszej publiczności – o czym poinformowała firma w poniedziałkowym poście na oficjalnym blogu.

"Bard stara się połączyć rozległość światowej wiedzy z mocą, inteligencją i kreatywnością naszych dużych modeli językowych. Czerpie informacje z sieci, aby dostarczyć świeże, wysokiej jakości odpowiedzi. Bard może być ujściem dla kreatywności i punktem wyjścia dla ciekawości, pomagając wyjaśnić 9-latkowi nowe odkrycia dokonane przez należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba lub dowiedzieć się więcej o najlepszych obecnie napastnikach w piłce nożnej, a następnie uzyskać ćwiczenia, które pozwolą rozwinąć umiejętności" – wyjaśnia Sundar Pichai dyrektor generalny Google.

Głównym produktem Google jest internetowa wyszukiwarka, a firma od dawna reklamuje się jako pionier w dziedzinie SI. To właśnie w m.in. w wyszukiwaniu treści w sieci ma pomagać Bard.
Bard będzie wspierał wyszukiwanie w Google
Bard będzie wspierał wyszukiwanie w Google© Google

"Wkrótce w wyszukiwarce pojawią się funkcje napędzane przez SI, które przetwarzają złożone informacje i wiele perspektyw do łatwych do przyswojenia formatów, dzięki czemu można szybko zrozumieć ogólny obraz i nauczyć się więcej z sieci: czy to szukając dodatkowych perspektyw, takich jak blogi osób, które grają zarówno na fortepianie, jak i na gitarze, czy też zagłębiając się w powiązany temat, jak kroki, które należy wykonać jako początkujący" – napisał Sundar Pichai.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)