O'Reilly Commons — aby książki nie odeszły w zapomnienie

O'Reilly Commons — aby książki nie odeszły w zapomnienie

30.03.2012 15:04, aktualizacja: 01.04.2012 13:24

Wydawnoctwo O'Reilly, znane jest wszystkim obracającym się w świecie komputerów. Niewielu jednak wie, że wydawnictwo otworzyło wiki, na którym społeczność może rozbudowywać, modyfikować, uaktualniać i sprawdzać materiały pochodzące z książek wydawnictwa.

Na wiki umieszczane są po prostu książki, których wydawnictwo już nie publikuje, na przykład SVG Essentials z 2002, SpamAssasin z 2004, czy Network Security Tools z 2005. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons. Wiki istnieje od marca 2008 i trzeba przyznać, że mało się na niej dzieje, ale mimo wszystko inicjatywa jest bardzo ciekawa. Książki, których już nie można kupić, są dzięki temu dostępne na wyciągnięcie ręki (właściwie na jedno kliknięcie).

Jedynie aktualność materiałów budzi zastrzeżenia. Dostępność materiałów na licencji Creative Commons oczywiście sprzyja ich aktualizacji, ale mała popularność serwisu temu nie pomaga. Jeśli jednak ktoś szuka wiedzy archiwalnej lub takiej, która się „nie starzeje”, warto zajrzeć na stronę wydawnictwa. A jeśli na wiki nie znajdziemy potrzebnych materiałów, jest jeszcze projekt OpenBooks, prowadzony również przez wydawnictwo O'Reilly.

W zeszłym roku podobny pomysł na zachowanie niedrukowanych już książek miał Google, ale inicjatywa została zatrzymana przez nowojorski sąd. W efekcie sporo książek (nie tylko tych technicznych) kilka lat po wydrukowaniu ostatniej edycji jest po prostu nieosiągalnych. Niestety, bo niektóre pozycje są warte zachowania na dłużej. Niektórzy autorzy i wydawcy udostępniają książki na licencji Creative Commons (Patterns of Software, Thinking in Java), ale niestety jest to nadal kropla w morzu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)