Obawiasz się błędów w procesorach Intela? Sprawdź, czy twój komputer jest chroniony

Obawiasz się błędów w procesorach Intela? Sprawdź, czy twój komputer jest chroniony
Oskar Ziomek

05.01.2018 20:10, aktual.: 06.01.2018 10:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnie dni przynoszą coraz więcej odkryć w związku z błędami w procesorach, które mogą przełożyć się na nawet 30-procentowe spowolnienie pracy komputerów. Wszyscy stanęli na nogi, aby jak najszybciej wydać łatki, które zabezpieczają przed luką, ale jednocześnie mocno reorganizują sposób zarządzania pamięcią, przez co, pomijając spadek wydajności, niewykluczone są problemy z antywirusami.

W niektórych sytuacjach z instalacją łatek warto się więc (przynajmniej póki co) wstrzymać. Jeśli nie śledzimy na bieżąco informacji w mediach, nie znamy architektury czy nawet producenta procesora w swoim komputerze lub po prostu aktualizacja zdążyła się już zainstalować w tle, ciekawą możliwość sprawdzenia odporności komputera na Meltdown oraz Spectre udostępnił w Windowsie 10 (ale także 7 SP1 oraz 8.1) Microsoft.

W Windowsie wystarczy PowerShell

Aby z niej skorzystać wystarczy uruchomić przygotowany na tę okoliczność skrypt do PowerShella. W tym celu:

Interpretacja

Po przeprowadzeniu powyższych działań nadchodzi czas na interpretację informacji otrzymanych w punkcie piątym. Jak podpowiada intuicja, naszym celem jest uzyskanie tu jak największej liczby, a najlepiej wszystkich wyników zielonych*. Te oznaczać będą, że komputer został załatany i sprzęt jest już bezpieczny. Punkty do zrealizowania podzielone zostały na te dotyczące Spectre (CVE-2017-5715) oraz Meltdown (CVE-2017-5754).

Windows 10 po aktualizacji KB4056892, procesor AMD FX-8350 (Piledriver, Vishera)
Windows 10 po aktualizacji KB4056892, procesor AMD FX-8350 (Piledriver, Vishera)

Jeśli nie wszystkie punkty zostaną uznane za bezpieczne, narzędzie podpowie, jakie należy podjąć działania, by polepszyć sytuację. Na przykładzie laptopa z procesorem Intela, wystarczająca okazała się aktualizacja BIOS-u, co zresztą przebiegło niemal automatycznie, w tym przypadku dzięki oprogramowaniu Della.

Windows 10 po aktualizacji KB4056892 i ze zaktualizowanym BIOS-em, procesor Intel Core i5-7200U (Kaby Lake)
Windows 10 po aktualizacji KB4056892 i ze zaktualizowanym BIOS-em, procesor Intel Core i5-7200U (Kaby Lake)

Analizując odczytywane informacje z narzędzia zwróćmy uwagę, że sama instalacja aktualizacji KB4056892 (Windows OS support for branch (...) is present: True) w Windowsie nie gwarantuje jeszcze całkowitej ochrony i może być konieczne podjęcie dodatkowych kroków. Nie martwmy się też, że w przypadku procesorów AMD informacje o zabezpieczeniach przed CVE-2017-5754 nie będą się zmieniać. Meltdown procesorów AMD po prostu nie dotyczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (268)
Zobacz także