Obawiasz się smogu? Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia w aplikacjach (2017)

Obawiasz się smogu? Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia w aplikacjach (2017)

19.02.2017 17:04, aktual.: 23.02.2017 17:23

Kolejna zima skłoniła nas do refleksji na temat jakości powietrza, którym oddychamy w Polsce. Warto wiedzieć, jak wypada atmosfera tam, gdzie aktualnie przebywamy, czy wyjście na zewnątrz z małymi dziećmi lub osobami chorującymi na astmę jest bezpieczne i czy poranne bieganie nie wyrządzi więcej szkód niż pożytku, bo w powietrzu unoszą się drobne pyły i rakotwórcze substancje.

Niezbędne informacje znajdziecie w polecanych aplikacjach, wiele z nich może też powiadamiać o niebezpieczeństwie.

Jakość powietrza w Polsce i portal GIOŚ

Przegląd aplikacji, które informują o jakości powietrza w okolicy, wypada rozpocząć od oficjalnego serwisu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To z tej strony pochodzą dane dostępne w wielu aplikacjach, o których mowa będzie niżej. Większość stacji wysyła informacje automatycznie, dzięki czemu dostępne są z niewielkim opóźnieniem. Na stronie znajdują się również informacje o różnych typach zanieczyszczeń, prognozy oraz informacje prawne. Podobne informacje znajdują się też na stronach regionalnych inspektoratów.

Obraz

Na mapie możemy zobaczyć Polski Indeks Jakości Powietrza, a także szczegóły dotyczące zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki, tlenkiem węgla, dwutlenkiem azotu, stężenie ozonu oraz pyłów PM10 i PM2,5. Dane można oglądać w postaci wykresów lub tabeli, a kliknięcie na lokalizację wybranej stacji pokaże szczegółowe informacje.

Dostępna jest także oficjalna aplikacja Inspektoratu, czyli Jakość powietrza w Polsce. Te same dane, które znajdziemy na stronie, możemy dzięki niej oglądać na urządzeniach mobilnych. Znajdziemy tu też podstawowe informacje o każdym z typów zanieczyszczeń, wykresy, mapy oraz ostrzeżenia. Dane zostały podane w taki sposób, by na pierwszy rzut oka było widać, czy można bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz, zabrać dzieci na spacer lub wyjść z domu, jeśli ktoś choruje na choroby płuc bądź krążenia.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Pobierz: Android, iOS

Kanarek

Kanarek to bardzo popularna i praktyczna aplikacja, pokazująca dane z GIOŚ i 130 prywatnych stacji pomiaru LookO2. Aplikacja automatycznie znajduje najbliższą stację, można też dodać wybrane stacje do ulubionych.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja cyklicznie powiadamia o warunkach na zewnątrz, co jest jej ogromną zaletą. Powiadomienia można dostosować do swoich potrzeb, wybierając dźwięk, interwał i próg, powyżej którego powiadomienia będą wyświetlane. To bardzo korzystna zmiana, bo nie dla wszystkich bezpieczne są normy przyjęte przez władze kraju. Można również dodać sobie widżet do ekranu domowego, by zawsze mieć informacje pod ręką.

Pobierz: Android

Airly

Airly to aplikacja korzystająca z danych zebranych przez własną sieć czujników. Na razie zamontowano ponad 100 sensoów w róznych miejscach w Krakowie i okolicach. Śledzenie odbywa się w czasie rzeczywistym, co pomaga podjąć decyzję o aktywności na zewnątrz i znaleźć przyczyny emisji zanieczyszczeń.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja pokazuje stacje na mapie, a kolor pozwala szybko określić jakość powietrza w okolicy. Dotknięcie kropki pozwala obejrzeć szczegóły, w tym indeks jakości powietrza i stężenie szkodliwych substancji.

Pobierz: Android

Plume

Plume to bardzo estetyczna aplikacja, pobierająca dane także z własnej sieci czujników, obecnych w wielu polskich miastach. Informacje można zobaczyć na wykresach wraz z pogodą, choć widoczne są zmiany nie tyle stężeń konkretnych substancji, co indeksu, bazującego na europejskich normach. Można też sprawdzić szczegóły dla różnych pyłów i substancji.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Ponadto Plume pozwala umieszczać eleganckie naklejki z informacją o jakości powietrza na zdjęciach.

Pobierz: Android, iOS

Zanieczyszczenie Powietrza i ekoprognoza.pl

Zanieczyszczenie Powietrza zbiera dane z ponad 100 stacji we wszystkich województwach i pozwala pokazywać je także na widżetach na ekranie domowym. Jeśli tylko stacje dostarczają takie informacje, aplikacja pozwala śledzić zanieczyszczenie powietrza pyłami (PM10 i PM2,5), dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, ozonem, tlenkiem węgla i benzenem. Aplikacja może także podać aktualne indeksy jakości powietrza AQI i CAQI w postaci wykresów względem normy.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Na nowszych wersjach Androida możliwe jest także śledzenie prognoz zanieczyszczeń powietrza na mapach dostarczonych przez serwis ekoprognoza.pl. Przewidywania bazują na nowoczesnym modelu GEM-AQ, pozwalającym przewidywać procesy dynamiczne, fizyczne i chemiczne zachodzące w atmosferze, zarówno na skalę globalną, jak i lokalną. W aplikacji znajduje się też baza wiedzy na temat zanieczyszczeń i ich wpływu na nasze zdrowie, norm i wskaźników.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja jest darmowa, ale można w niej kupić dodatkowe funkcje, jak zmiana jednostek, możliwość dodania własnych kolorów i oczywiście usunięcie reklam.

Pobierz: Android

SmokSmog

SmokSmog to otwartoźródłowy projekt, którego celem jest zapewnienie nam łatwego dostępu do danych o jakości powietrza pochodzących z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. W aplikacjach obejrzymy dane ze stacji w województwach małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim.

Obraz

W ustawieniach można wybrać, czy będzie prezentować dane ze stacji ustawionej jako domyślna, z najbliższej czy z ostatniej oglądanej. Poza stanem bieżącym aplikacja pozwala przejrzeć wskazania z minionych kilku dni na wykresach.

Aplikacja jest nie tylko przydatna, według założeń autorów ma też być bardzo estetyczna. Warto śledzić rozwój projektu (lub się do niego przyłączyć).

Pobierz: Android, Windows Phone, Windows (beta)

Smogilla

Smogilla to bardzo estetyczna aplikacja Modern, prezentująca informacje o stanie powietrza w województwie małopolskim na smartfonach, a na desktopach także w województwie śląskim i podkarpackim. Aplikacja jest wciąż rozwijana i z czasem zapewne uzyska dostęp do większego zakresu danych.

Obraz

Większość stacji podaje informacje o stężeniu tlenków azotu, ozonu, pyłów (PM10 i PM2,5) i innych szkodliwych substancji. Aplikacja pozwala także tworzyć dynamiczne kafelki (Live Tiles), w których prezentuje bieżące dane dla wybranego miejsca.

Kraków Smog

Ta aplikacja zasługuje na miejsce w przeglądzie przede wszystkim dzięki ślicznemu interfejsowi, prezentującemu zdjęcia grodu Kraka. Znajdziemy tu podstawowe informacje o pogodzie w Krakowie oraz dane ze stacji monitorujących jakość powietrza. Zależnie od tego, jakie dane dostarcza stacja, można sprawdzić stężenie tlenku węgla, tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów zawieszonych oraz zbiorczy wskaźnik, który wprost informuje, czy wyjście na pole wiąże się z ryzykiem.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Znajdują się tu dane Głównejgo Inspektoratu Ochrony Środowiska, a ulubioną stację można wybrać w ustawieniach aplikacji (Kraków Centrum, Dietla, Kurdwanów, Nowa Huta i Skawina). Można także zlecić aplikacji podawanie danych z najbliższej stacji. Aktualny stan powietrza będzie pokazywany także w powiadomieniach. Niestety aplikacja nie sięga do innych części kraju.

Pobierz: Android

Smog w Krakowie według IMiGW

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajdziemy dział poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w województwie małopolskim oraz prognozowaniu jakości powietrza na najbliższą dobę. Instytut analizuje dane o stężeniu dwutlenku siarki, dwutlenku azotu oraz pyłów zawieszonych i prezentuje je na mapach Krakowa i całego województwa.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Poza mapami znajdziemy tu także bazę wiedzy. W przystępnych artykułach opisane zostały szkodliwe związki, jakie znajdują się w powietrzu, ich wpływ na nasze zdrowie, dopuszczalne normy, metody ochrony oraz opis wykorzystywanego systemu prognozowania.

AQICN

Portal AQICN powstał w Chinach w 2007 roku, ale zbiera informacje o zanieczyszczeniu powietrza z 8,2 tysiąca stacji pomiarowych w 70 krajach. Mapę Polski i dane z naszych stacji można zobaczyć na podstronie, można też włączyć polski interfejs (nie jest najlepszy, prawdopodobnie tłumaczeniem zajął się automat). Po powiększeniu obszaru można obejrzeć szczegółowe wskazania każdej ze stacji pomiarowych.

Obraz

AQICN gromadzi dane w czasie rzeczywistym. Na niewielkich wykresach można przyjrzeć się zmianom w czasie stężenia szkodliwych gazów i pyłów. Przejście do szczegółowego raportu dodatkowo daje dostęp do podstawowych informacji meteorologicznych i prognozy na najbliższych kilka dni dla Europy.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

AQICN ma także swoją aplikację dla Androida i rozszerzenia dla przeglądarek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)