Od czerwca narodziny dziecka i nadane mu imię zgłosimy przez Internet

Od czerwca narodziny dziecka i nadane mu imię zgłosimy przez Internet

Od czerwca narodziny dziecka i nadane mu imię zgłosimy przez Internet
24.01.2018 13:47

Rodzice spodziewający się dzieci po 1 czerwca nie będą musieli udawać się osobiście do urzędu, by zgłosić fakt przyjścia na świat małego Polaka. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada możliwość zgłoszenia narodzin i podania imienia przez Internet.

Rząd przyjął dziś projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które pozwolą międzyinnymi na uruchomienie elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka. Oznacza to, że świeżo upieczony rodzic nie będzie musiał udawać się do urzędu osobiście. Ponadto zmianie ulegnie sposób łączenia danych o rodzicach i dzieciach. Dzisiejszy system, obejmujący imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki, jest niejednoznaczny, co utrudnia niektóre sprawy, jak zarządzanie programem 500+, a także gromadzenie statystyk. Od 1 grudnia tego roku do informacji o rodzicach dopisane zostaną także ich numery PESEL.

Propozycje zmian ustaw o Ewidencji Ludności i Prawa o Aktach Stanu Cywilnego umożliwią elektroniczne zgłaszanie narodzin dziecka i wybór imienia dla niego. Odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu od razu z nadanym numerem PESEL i zaświadczeniem o zameldowaniu, więc w zasadzie wypełniając jeden formularz załatwimy 3 sprawy. Co ważne, dokumenty można będzie uzyskać w postaci papierowej lub elektronicznej. Zmiany te wejdą w życie 1 czerwca, jeśli wszystko będzie odbywało się prawidłowo.

Zmiany w rejestrze PESEL zapewnią także organom korzystającym z dostępu do rejestru możliwość zgłaszania niezgodności danych z prawdą. Ta zmiana zostanie wprowadzona 1 maja 2019 roku.

350209312305866689

Prace nad e-usługą umożliwiającą zgłaszanie narodzin dziecka już trwają. Wniosek będzie można podobno wypełnić w kilka minut. Możecie już teraz sprawdzić, jak będą wyglądać – dwa przykłady zostały udostępnione na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Do przeprowadzenia tych operacji potrzebny będzie oczywiście Profil Zaufany.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)