Od dzisiaj w Łodzi za bilet w biletomacie zapłacisz też Blikiem

Od dzisiaj w Łodzi za bilet w biletomacie zapłacisz też Blikiem12.07.2016 20:07
Od dzisiaj w Łodzi za bilet w biletomacie zapłacisz też Blikiem

Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które zintegrowało biletomaty komunikacji miejskiej z nowym mobilnym systemem płatniczym. To efekt współpracy Polskiego Standardu Płatności ze spółką MERA-SYSTEMY, która zarządza siecią ponad 700 takich urządzeń. Warszawiacy, którzy myśleli, że to u nich BLIK w biletomatach zadebiutuje jako pierwszy, mogą czuć się zaskoczeni.

Integracja Blika z biletomatem została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku, podczas 11. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku. Działało to na tyle prosto, że nie powinno stanowić problemu dla pasażerów komunikacji miejskiej. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację mobilną banku wspierającego BLIK (tj. Aliora, BZ WBK, ING, mBanku, Millennium, PKO BP lub Getinu). Aplikacja wygeneruje ważny przez dwie minuty kod, który wpiszemy na ekranie biletomatu. Transakcję potwierdzamy na smartfonie. Jasne, lepsza byłaby jakaś technologia zbliżeniowa, ale większość tanich smartfonów wciąż nie obsługuje połączeń NFC.

System płatności mobilnych BLIK dostępny jest obecnie dla 2 milionów użytkowników, którzy mogą zapłacić nim w ponad 148 tysiącach terminali płatniczych oraz w większości sklepów internetowych. Widać jednak, że niełatwo z taką usługą przebić się do świadomości klientów. Z oficjalnych danych Polskiego Standardu Płatności wynika, że od uruchomienia systemu w lutym 2015 roku dokonano nim raptem 3,5 miliona transakcji. Czyżby większość użytkowników raz zapłaciła i dała sobie spokój?

Być może metodą na rozkręcenie biznesu będzie właśnie sięganie po te najdrobniejsze, najpopularniejsze transakcje, takie właśnie jak kupowanie biletów komunikacji miejskiej. Tak też chyba uważa Polski Standard Płatności. Jego wiceprezes Dariusz Mazurkiewicz określił wręcz wykorzystywanie aplikacji mobilnej do codziennych zakupów w największych miastach jako naturalny kierunek rozwoju Blika. Spore zainteresowanie budzą też już usługa wypłaty gotówki z bankomatów (m.in. sieć Euronet) oraz płatności bezpośrednio na numer telefonu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)