Od jutra Regionalny System Ostrzegania będzie wysyłał SMS-y o zagrożeniach

Od jutra Regionalny System Ostrzegania będzie wysyłał SMS-y o zagrożeniach

Od jutra Regionalny System Ostrzegania będzie wysyłał SMS-y o zagrożeniach
30.06.2015 21:54

Od jutra działać będą wszystkie funkcje zaplanowane dla Regionalnego Systemu Ostrzegania – usługi umożliwiającej automatycznej powiadamianie o lokalnych zagrożeniach za pośrednictwem stron internetowych urzędów wojewódzkich, naziemnej telewizji cyfrowej, aplikacji mobilnych, a od jutra także SMS-ów.

Ten ostatni etap to przede wszystkim funkcja SMS, ale nie tylko, bo również od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli: TVP 1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka. Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji

Projekt RSO to przede wszystkim bezpieczeństwo obywateli, dlatego też resort cyfryzacji starał się ukończyć go jak najszybciej. Od jutra w sytuacji zagrożenia naszego zdrowia lub życia będziemy mieli możliwość otrzymania powiadomienia z kilku różnych źródeł: w postaci powiadomień aplikacji mobilnej Regionalny System Ostrzegania (RSO), w postaci komunikatu we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej w naziemnej telewizji cyfrowej (w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB) oraz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Komunikaty RSO można zobaczyć w programach TVP w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od strony 190, natomiast w TVP Regionalnej od strony 430.

Minister Andrzej Halicki na Śląsku podczas wczorajszego spotkania z samorządowcami. MAiC
Minister Andrzej Halicki na Śląsku podczas wczorajszego spotkania z samorządowcami. MAiC

W przypadku dużego zagrożenia i w wyjątkowych sytuacjach, typu nadchodząca powódź, wykorzystana zostanie także opcja wysyłania SMS-ów do obywateli w danym województwie. Ta możliwość od jutra będzie gotowa do użytku i tym samym zakończy się ostatni etap rozbudowy RSO. Każdy będzie mógł zrezygnować z otrzymywania tych SMS-ów.

Regionalny System Ostrzegania działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Aplikacje Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdziecie w naszej bazie dla systemów Android, iOS oraz Windows Phone. Na stronie MAiC można znaleźć także poradniki z informacjami o tym, jak się zachować w niebezpiecznych sytuacjach,

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)