Office 16 Technical Preview na razie bez dedykowanego trybu dotykowego

Office 16 Technical Preview na razie bez dedykowanego trybu dotykowego

Office 16 Technical Preview na razie bez dedykowanego trybu dotykowego
Redakcja
21.10.2014 10:56, aktualizacja: 21.10.2014 11:18

Microsoft uruchomił już beta-testy swojego najnowszego pakietu biurowego Office 16 Technical Preview. Zadebiutuje on w przyszłym roku pod nazwą Office 2015 i nareszcie ma rozwiązać problemy dotyczące niewygodnego lub ograniczonego korzystania z tego typu oprogramowania na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Niektóre z nowych funkcji możemy poznać dzięki prezentacji przygotowanej przez niemieckiego Chipa.

Z tego co możemy zobaczyć na zaprezentowanym filmie, nowym Office znajdziemy zintegrowanego klienta OneDrive for Business. Nie jest to oczywiście jedyna nowość. Ustawienia pakietu potwierdzają, że powróci do niego ciemna skórka, która kiedyś była dostępna, a która w najnowszych wersjach nie występowała. Ciemna skórka jest dobrze dobrana, pomimo, że to ciągle wersja testowa. Na krótkim filmie co prawda nie widać wszystkich dostępnych w pakiecie opcji, ale zarazem nie sposób dostrzec jakichś błędów, które uniemożliwiałyby czytelny odbiór. Zwracamy na to uwagę, bo np. kolorowanie obramowań okien w Windows 8 pokazuje, że Microsoft czasami potrafi o takich detalach zapominać i tworzyć ciemne napisy na ciemnych tłach.

Microsoft Office 16 - Technical Preview - Erster Praxis-Test deutsch | CHIP

Bardzo ciekawie wygląda praca asystenta, o którego powrocie wspominaliśmy już jakiś czas temu. Jak na razie jest on dostępny w aplikacjach Word, Excel i PowerPoint. Co prawda nadal nie jest to nic animowanego jak chociażby stosowany przed laty spinacz, ale formularz pomocy okazuje się bardzo przydatny. Tester wpisał jedynie stwierdzenie, że chce wstawić do dokumentu obrazek. Pakiet zaproponował mu dostępne opcje tj. umieszczenie obrazka z sieci, z pliku, wstawienie SmartArt, a także inne akcje jak dodanie zakładki i aplikacji. Autouzupełnianie znane np. z wyszukiwarek internetowych jest więc dostępne i spisuje się bardzo dobrze, przynajmniej w angielskiej wersji językowej. Póki co nie wiadomo, jak jego praca będzie wyglądać w wersji polskiej, ale biorąc pod uwagę, że pakiet Office jest jednym z kluczowych produktów firmy na wielu rynkach, raczej nie musimy się o to obawiać.

Nowy pakiet zawiera również przełącznik, pozwalający na przełączanie się pomiędzy interfejsem dostosowanym do pracy z myszką i osobno do pracy z dotykiem. Przełączenie nie daje jakichś rewolucyjnych zmian, wstążka nadal jest wstążką, po prostu w trybie dla urządzeń z ekranami dotykowymi zwiększane są odstępy pomiędzy poszczególnymi funkcjami, aplikacja ukrywa również niektóre rzadziej wykorzystywane opcje, aby zrobić więcej miejsca. Prawdziwy tryb dotykowy nie został jeszcze zaimplementowany w Office 16, na niego będziemy musieli poczekać do kolejnych, zaktualizowanych wersji pakietu. Jest to nieco dziwne, bo Microsoft daje do zrozumienia, że wersja testowa jest przeznaczona głównie dla użytkowników desktopów, a przecież największe zainteresowanie budzi nowy Office dostosowany do coraz powszechniejszego dotyku.

Pakiet według planów ma pojawić się wiosną 2015 roku. Użytkownicy korzystający z subskrypcji Office 365 otrzymają aktualizacje wzbogacające pakiet o nowe funkcje zupełnie za darmo w ramach opłacanego abonamentu. Zainteresowani mogą wyrazić chęć dołączenia do zamkniętych testów już teraz. Microsoft zaprasza do tego przede wszystkim szkoły, a także firmy, które intensywnie korzystają z pakietów biurowych.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)