Ofiara aktualizacji pozwała Microsoft: płać i płacz, albo daj zainstalować Windows 7

Ofiara aktualizacji pozwała Microsoft: płać i płacz, albo daj zainstalować Windows 7

Ofiara aktualizacji pozwała Microsoft: płać i płacz, albo daj zainstalować Windows 7
15.02.2018 15:15, aktualizacja: 15.02.2018 15:55

600 milionów dolarów albo przywrócenie Windowsa 7 na staregolaptopa. Przed takim wyborem stanąć może niebawem Microsoft,pozwany do sądu wraz ze swoim szefem, Satyą Nadellą, przez pewnegomieszkańca stanu Nowy Meksyk. Śmiały posiadacz laptopa Asus 54Lzostał poszkodowany forsowaną przez firmę z Redmond akcjąaktualizacji systemu operacyjnego do Windowsa 10 – i teraz chcenaprawienia poczynionych mu szkód.

Historia znana niejednemu użytkownikowi, który nieopatrzniekliknął podstępnekomunikaty aplikacji Gwx.exe. Sprawdzony, działający systemoperacyjny w OEM-owej wersji (czyli preinstalowany na komputerze),zostaje zastąpiony czymś pobranym z Internetu, działającym na tymkomputerze tak sobie, o ile w ogóle. W wypadku Franka Dickmana zAlbuquerque doszło do tego właśnie wypadku „w ogóle” – jegokomputer po zainstalowaniu Windowsa 10 natychmiast przestał działać.

Tak przynajmniej utrzymuje jako powód w sprawie, która zostaławniesiona na wokandę sądu dystryktowego w Denver (stan Kolorado).Oskarża on w nim Microsoft i Satyę Nadellę o naruszenie prawobywatelskich i podkreśla, że nie był w stanie przywrócićswojego laptopa do działania, ponieważ po aktualizacji przestałabyć dostępna kopia zapasowa „siódemki” na dysku. Uznaje więcoryginalnego dostawcę systemu, tj. firmę Asus, za niewiarygodną wtej sprawie i uważa, że właściwą wersję systemu powinien dostaćod Microsoftu.

Żądanie jest bardzo konkretne: na stronach internetowych firmy zRedmond powinna pojawić się możliwość pobrania Windowsa 7 wwersji OEM dla tego modelu laptopa Asusa, możliwa do aktywacji zapomocą klucza licencyjnego przypisanego do komputera pana Dickmana.Jeśli taka możliwość nie zostanie zapewniona w ciągu 30 dni odwezwania, pozwani (tj. Microsoft i Nadella) mieliby wypłacićodszkodowanie w wysokości 600 mln dolarów (a może nawet 6 mld –tak jak cyframi zapisano kwotę w pozwie).

6 mld czy 600 mln? Tak czy inaczej, bardzo dużo
6 mld czy 600 mln? Tak czy inaczej, bardzo dużo

Microsoft póki co nie ustosunkował się oficjalnie do tejsprawy, a już teraz powinien się zastanawiać, co robić dalej. Sądw Denver został wybrany nieprzypadkowo, w sprawach związanych znaruszeniem interesów konsumentów wydawano tam niemal zawsze wyrokiniekorzystne dla firm. Warto też pamiętać, że już raz Microsoft przegrał w podobnej sprawie, co ma znaczenie w precedensowym amerykańskim systemie prawnym: rok po premierze Windowsa 10 firma została zmuszona do zapłacenia odszkodowania w wysokości 10 tys. dolarów właścicielce biura podróży, której komputer został uszkodzony po aktualizacji wymuszonej przez Gwx.exe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (190)