Oglądasz seriale? Musisz poznać te strony i aplikacje

Oglądasz seriale? Musisz poznać te strony i aplikacje

Oglądasz seriale? Musisz poznać te strony i aplikacje
30.03.2016 16:54, aktualizacja: 04.04.2016 10:58

Serialowe szaleństwo trwa w najlepsze. Po sukcesach Orange is the new black i House of Cards, którego nowe odcinki będzie można obejrzeć na polskim Netflixie, zalewają nas kolejne tytuły i zapowiedzi. Miłośnicy starych kawałków powinni sięgnąć po Vinyl, rozkręca się Daredevil, dokument o Internecie Dark Net też nie przejdzie niezauważony, a jeśli ktoś tęskni za J.Lo, powinien obejrzeć Shades od Blue. Jeśli macie problemy z ogarnięciem oglądanych seriali albo nie wiecie od czego zacząć, w tym artykule znajdziecie przydatne narzędzia.

Nie przegap odcinka. Podobno w telewizji też są jakieś seriale

Netflix, HBO Go, ipla i różne inne serwisy VoD to najlepsze i najwygodniejsze źródło seriali, ale jeśli ktoś lubi rutynę i nie ma nic przeciwko zasiadaniu przed telewizorem o wyznaczonej przez nadawcę porze, powinien sięgnąć po dobry program telewizyjny.

TV Series

Aplikacja TV Series służy do śledzenia premier kolejnych odcinków ulubionych seriali, a także pozwala zapisywać postęp w oglądaniu. Nadchodzące premiery odcinków zostaną dodane do kalendarza w sposób zdefiniowany w ustawieniach aplikacji. Tam też można wybrać język interfejsu i warto wiedzieć, że polski znalazł się na liście. Z TV Series można korzystać bez logowania i przechowywać wszystkie informacje na swoim telefonie. Założenie konta jednak pozwala tworzyć kopię zapasową danych, oceniać seriale i kolejne odcinki oraz brać udział w dyskusjach.

TV Series

W bazie seriali znajdują się zarówno osławione amerykańskie produkcje z ostatnich lat, jak i polskie klasyki. Przy każdym z seriali znalazł się dział z wiadomościami z kilku zagranicznych serwisów filmowych i statystyki.

trakt.tv i Series Guide

Usługa trakt.tv jest dla filmów i seriali tym, czym last.fm jest dla muzyki. Po założeniu konta można automatycznie zapisywać w niej informacje o obejrzanych filmach i odcinkach seriali, o ile były odtwarzane przez Netflixa, Kodi, VLC albo inną obsługiwaną aplikację. Można także dodawać obejrzane filmy i seriale ręcznie.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W serwisie można także ułożyć kalendarz z kolejnymi premierami, których nie można przegapić, albo obejrzeć wszystkie nadchodzące premiery w amerykańskiej i kanadyjskiej telewizji. Oczywiście w bazie znajdziemy także produkcje z innych krajów, razem z odnośnikami do Wikipedii, IMDb i tym podobnych.

Do korzystania z trakt.tv na Androidzie polecam aplikację Series Guide. Pozwala ona na komfortowe przeglądanie bazy seriali i odcinków, budowanie swojej kolejki i elegancko synchronizuje informacje z kontem użytkownika. Zaletą Series Guide jest polski interfejs.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Telemagazyn

Mimo sporej popularności usług z serialami na żądanie, pozycja telewizji wciąż jest silna. Telemagazyn to jedna z najpopularniejszych aplikacji, w których znajdziemy program telewizyjny na najbliższe dni. W aplikacji można wybrać swoje ulubione kanały, a także zebrać seriale na liście i obserwować emisje kolejnych odcinków na wszystkich kanałach. Oczywiście można dodać też przypomnienie do kalendarza.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Baza wiedzy (gdzie oni jeszcze grali razem?)

Filmy i seriale to ogromna dziedzina wiedzy, której nie sposób zgłębić bez kilku dobrze znanych stron i aplikacji. Na szczęście także na tym polu nie brak ciekawych pomysłów.

Solyaris

Solyaris to aplikacja dla urządzeń mobilnych z jabłkiem, przeznaczona dla miłośników filmów, seriali i estetycznie podanych informacji. Nie jest t typowa encyklopedia, w której znajdziemy zdjęcia aktorów i ich filmografię. Osoby i tytułu prezentowane są w postaci grafu, który pokazuje relacje między nimi – na przykład krawędź grafu łączącego aktora z filmem informuje jego roli w tej produkcji.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Dane zostały dostarczone przez TMDb, IMDb i Wikipedię. Poza relacjami można obejrzeć także informacje o filmach i zwiastuny, ale najlepszą moim zdaniem zabawą jest przechodzenie od filmu do filmu, podążając za kolejnymi aktorami i rolami. Trzeba jednak przyznać, że aplikacja dużo lepiej wygląda na iPadzie.

Pobierz: iOS

IMDb

IMDb, czyli Internet Movie Database przedstawiać nie trzeba. Od lat to największa, najbardziej kompletna i najpopularniejsza baza filmów, seriali i ludzi z nimi związanych. Znajdziemy tu także najświeższe wiadomości, aktywną społeczność, listę premier i możliwość śledzenia aktywności związanej ze swoimi ulubionymi produkcjami i osobami. Czy można chcieć więcej?

Chcę Wam jednak zwrócić uwagę na jeden z mniej popularnych fragmentów serwisu, a mianowicie wyszukiwarkę części wspólnych. IMDb pozwala znaleźć pary aktorów, którzy grali razem oraz pary osób (aktorów, reżyserów, producentów, kamerzystów, dźwiękowców i wielu innych), które pracowały wspólnie przy jednym projekcie. Można na przykład znaleźć wszystkie filmy i programy telewizyjne, przy których pracowali wspólnie Lucy Liu i Quentin Tarantino.

Obraz

Pobierz: Android, iOS, www

Filmweb

Filmweb ma wiele wad i od dłuższego czasu do oceniania filmów korzystam z Filmastera, ale nad moim ulubionym portalem filmowym ma jedną zasadniczą przewagę – osobny dział poświęcony serialom, zawierający rankingi, bazę wiedzy i najświeższe wiadomości z serialowego światka. Ponadto, w przeciwieństwie do Filmastera, gdzie seriale zostały potraktowane po macoszemu, Filmweb proponuje seriale do oglądania na równi z filmami. Niestety ten podział nie został przeniesiony do aplikacji mobilnych, a by obserwować seriale, trzeba założyć konto w serwisie.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Po założeniu konta można skorzystać tu z takich dobrodziejstw, jak możliwość odnalezienia znajomych z Facebooka, porównywanie opinii o filmach i serialach, rekomendacje i znajdowanie osób o podobnym guście. Nie zabrakło repertuaru kin i programu telewizyjnego.

Pora przeszukać Netflixa

Jeśli korzystasz z Netflixa i coś byś obejrzał, ale nie wiesz co, te usługi powinny pomóc.

FlickSurfer

FlickSurfer to strona, na której można przeglądać filmy i seriale dostępne na Netflixie, wraz z ocenami z IMDb, Rotten Tomatoes, Netflixa i średnią. Ponadto można przeglądać kategorie i regiony, w których materiały są dostępne. Niestety nie ma jeszcze osobnego działu z filmami i serialami dostępnymi w Polsce, więc mimo wszystko można się zawieść.

Obraz

Przejdź na stronę

uNoGS

uNoGS (Unofficial Netflix Online Global Search) to prawdopodobnie najlepsze narzędzie do przeszukiwania katalogu Netflixa, zwłaszcza dla osób korzystających z niego na kontach założonych poza Stanami Zjednoczonymi. Jak często bywa w podobnych sytuacjach, to najfajniejsze rozwiązanie powstało nieoficjalnie. W chwili pisania artykułu w bazie zaindeksowanych było 659 filmów i 270 seriali dostępnych w naszym kraju. Z listy państw można od razu obejrzeć najnowsze dostępne na danym terenie produkcje.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Wyszukiwarka zaś pozwala przejrzeć filmy wydane w danych latach, których oceny na IMDb i Netflixie mieszczą się w wybranym zakresie, opatrzonych polskimi napisami lub polską ścieżką dźwiękową. Podczas wizyt zagranicznych można też przeszukiwać zasoby katalogów dostępnych w innych krajach.

Wioflix

Wioflix, czyli What is on Netflix, działa bardzo podobnie, ale zawiera także oceny z serwisu Metacritic i można z niego korzystać w aplikacjach mobilnych. Przewagą tej usługi nad opisanym wyżej FlickSurferem jest możliwość budowania swojej własnej kolejki seriali i filmów do obejrzenia w aplikacjach mobilnych, a także przejścia od razu do Netfliksa i konkretnej pozycji.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Pobierz: Android, iOS, www

Anime? Też serial

Gdy mowa o serialach, nie sposób nie wspomnieć o produkcjach animowanych, a przede wszystkim o bogactwie, jakie zapewnia nam gatunek anime.

Crunchyroll

Dla tych, którzy wolą oglądać japońskie produkcje, powstała usługa Crunchyroll. Dzięki niej można oglądać najnowsze odcinki animowanych seriali godzinę po premierze w telewizji. Sporo odcinków seriali można oglądać za darmo i bez logowania, ale dostęp do popularniejszych produkcji możliwy jest po wykupieniu abonamentu za 7 dolarów miesięcznie. Można oczywiście skorzystać z 14-dniowego okresu testowego.

Po założeniu konta Crunchyroll pozwala zbudować kolejkę oglądania i zapisuje kolejne odcinki w historii. Na stronie można też zapoznać się z najświeższymi wiadomościami ze świata mangi i anime. Warto zapoznać się z ofertą tej usługi, bo praktycznie nie ma szans na to, by dostępne w niej produkcje trafiły innym kanałem do Polski.

Pobierz: Android, iOS, www

Ogromną bazę porządnie posortowanych seriali animowanych znajdziemy na portalu KissAnime, którego reputacja nie jest nieskazitelna, ale niestety znów jesteśmy w sytuacji, gdy nieoficjalne rozwiązanie jest lepsze od tych, które nie naruszają praw autorskich. Dla wielu produkcji można wybrać jakość i sposób odtwarzania. Z portalu można korzystać w przeglądarce na dowolnym urządzeniu. Warto też wspomnieć, że z KissAnime można komfortowo korzystać w centrum multimedialnym Kodi dzięki wtyczce. Szkoda, że serwis nie ma licencji na materiały, które tam znajdziemy.

A może jednak do kina?

Serial oglądany z usługi VoD albo z dysku można w każdej chwili zatrzymać, telewizja zapewnia nam przerwy od oglądania i funduje kilkanaście minut reklam, ale w kinie niestety nie jest tak dobrze. Jeśli ktoś ma potrzebę oderwać się na chwilkę od ekranu i opuścić salę, musi pogodzić się z tym, że straci kilka minut akcji.

RunPee

Aplikacja RunPee zadba o to, by opuszczając salę za potrzebą nie zmarnować żadnego smakowitego momentu filmu. Wystarczy odnaleźć oglądany właśnie film i podać godzinę rozpoczęcia. RunPee zawibruje, gdy będzie zbliżała się dogodna pora na przerwę. Ponadto siedząc w toalecie można przeczytać, co właśnie dzieje się na ekranie.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja pozwala także podejrzeć te mniej atrakcyjne momenty na osi czasu i rozplanować wyjścia z sali kinowej. Ponadto RunPee informuje, czy warto poświęcić kilka minut po filmie i przeczekać napisy końcowe, bo po nich znajduje się ukryta scena, zapowiadająca kolejną część filmu. Jeśli film osadzony był w uniwersum Marvela możemy być pewni, że jest na co czekać, ale inni producenci nie zawsze wykorzystują ten czas.

Pobierz: Android

Obraz

Pozostaje jeszcze jeden problem do rozwiązania – w trakcie oglądania piątego albo ósmego odcinka serialu danego dnia organizm może się poddać i po prostu zapaść w sen. Ekipa Netfliksa udostępniła projekt bardzo ciekawego rozwiązania. Skarpetki z czujnikami, które można zrobić samodzielnie, na bazie Arduino Pro Trinket. Skarpety wykryją brak aktywności i zatrzymają odcinek serialu gdy oglądająca osoba zaśnie.

Netflix | Socks DIY | Netflix

Netflix udostępnił schemat, listę elementów i szkic programu dla skarpetek. Układ po zamontowaniu w odzieży wykorzystuje pomiary aktywności ruchowej do wykrywania snu i wysyła do telewizora sygnał pauzy, taki sam jak z pilota. Jedyna niedogodność to potrzeba zakładania tych skarpet do wszystkich maratonów serialowych.

Jeśli macie w domu własny NAS, także sprawdźcie jego możliwości w kwestii odtwarzania filmów. Wielu producentów, na przykład Synology, wyposażyło aplikacje do ich obsługi w dobrze przygotowane centra multimedialne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)