Open webOS 1.0 gotowy, poradzi sobie z konkurencją?

Open webOS 1.0 gotowy, poradzi sobie z konkurencją?

01.10.2012 14:02

Zgodnie z planem zespół pracujący nad Open webOS ukończył jeszcze we wrześniu proces transformacji systemu porzuconego przez HP w projekt otwartoźródłowy. Warto tu wspomnieć, że po kilku podejściach do sprzedaży systemu, zajmuje się nim założona przez HP firma Gram, do której przenieśli się byli pracownicy działu webOS Global Business Unit z szeregów HP. System Open webOS 1.0 jest dostępny w wersji stabilnej i praktycznie się od stycznia nie zmienił, ale wspiera framework Enyo2, który został ukończony w lipcu i jest dostępny nie tylko dla zapomnianych już urządzeń firmy HP.

Nowy Enyo2 nie jest związany z żadną platformą i można go wykorzystać do tworzenia aplikacji webowych dla różnych systemów i przeglądarek. Open webOS również zrywa z TouchPadem i smartfonami HP, ale jest gotów do przeportowania na całą gamę innych urządzeń. Pierwsza prezentacja systemu miała zresztą miejsce wcale nie na smartfonie czy tablecie, ale na maszynie typu all-in-one z ekranem dotykowym z linii HP TouchSmart.

Open webOS Demo on HP TouchSmart PC

Przeniesienie systemu na to urządzenie zajęło podobno tylko kilka dni i jest to podobno dopiero początek rozwoju systemu. Zobaczymy jak sobie poradzi w obecnych warunkach i z nową konkurencją, ale na razie wielkich sukcesów nikt mu nie wróży. HP pracuje podobno nad własnym smartfonem, ale prawdopodobnie drugi raz po ten system już nie sięgnie…

Warto też zwrócić uwagę na port Open webOS dla Galaxy Nexusa, który opracowała grupa webOS Ports. Na razie system działa bez akceleracji sprzętowej, przez co demonem szybkości nie jest, ale grupa pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. To jednak nadal eksperyment kilku programistów, z którego prawdopodobnie nic nie wyniknie… tylko że o CyanogenMod też tak kiedyś mówiono.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)