Open webOS rozwijany zgodnie z planem — Enyo 2.0 coraz bliżej

Open webOS rozwijany zgodnie z planem — Enyo 2.0 coraz bliżej

01.03.2012 15:30

Enyo to zorientowany obiektowo, wieloplatformowy framework do tworzenia aplikacji w JavaScript, który jest obecnie dostępny dla twórców aplikacji webowych, a jednocześnie pozostaje głównym elementem systemu Open webOS. Wydanie wersji 2.0 beta 2 frameworka jest dobrym pretekstem do odświeżenia tematu i przyjrzenia się przyszłości otwartego systemu.

Enyo rozwija się dość dynamicznie. W tej wersji wprowadzony został Onyx — biblioteka elementów interfejsu użytkownika, z której mogą korzystać deweloperzy przy budowaniu aplikacji. Dzięki odrzuceniu starego zestawu widżetów, Enyo 2 będzie gwarantował większą przenośność aplikacji webowych. Na razie Onyx to zestaw pasków narzędzi, pól tekstowych i przycisków (można je przetestować tutaj), ale będzie więcej. Onyksowi towarzyszy biblioteka układów elementów interfejsu oraz poprawki wydajności, które widać między innymi przy przewijaniu treści na iOS i Androidzie.

Enyo zyskał rozgłos dzięki webOS, ale warto pamiętać, że ten framework nie jest nierozerwalnie związany z systemem Palma. Nie dalej jak tydzień temu w Chrome App Store znalazła się kolejna gra napisana z jego użyciem, sporą popularność zyskał również klient Instapaper — Paper Mache — oraz wieloplatformowa pomoc naukowa — Flashcards.

Po ogłoszeniu udostępnienia kodu źródłowego systemu webOS przez HP, system rozwija się zgodnie z planem. Open webOS, bo tak obecnie nazywa się teraz rozpoczęty przez Palma projekt, powoli zaczyna nabierać kształtu. Stabilne wydanie zostało zaplanowane na wrzesień tego roku, a w drugiej połowie sierpnia będzie można przetestować betę. Na razie dostępny jest między innymi kod źródłowy przeglądarki, która towarzyszy temu systemowi, oraz wspomniany wyżej framework Enyo. W stabilnej wersji Open webOS znajdzie się wersja 2.2 frameworka.

A jaka będzie przyszłość webOS na rynku systemów mobilnych? Jeszcze miesiąc temu wszystkie drogi stały przed nim otworem, ale konkurencja nie śpi. Mozilla zaprezentowała niedawno system Boot to Gecko, który opiera się na bardzo podobnych do webOS zasadach, ale pod dwoma względami już w przedbiegach bije go na głowę: będzie przeznaczony dla tanich urządzeń i nie ma za sobą tak kiepskiej przeszłości. Czy ktoś zaufa systemowi, który już raz zawiódł?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)