OpenPKW: otwarte oprogramowanie w służbie polskiej demokracji

OpenPKW: otwarte oprogramowanie w służbie polskiej demokracji

OpenPKW: otwarte oprogramowanie w służbie polskiej demokracji
03.04.2015 16:02

W ostatnim czasie pisaliśmy, że w wyniku kontroli NIK, dalsza informatyzacja prac komisji wyborczych stoi pod znakiem zapytania. Okazuje się jednak, że tam, gdzie zawodzi państwowy przetarg, sukces może odnieść inicjatywa obywatelska OpenPKW.

OpenPKW to przedsięwzięcie, które można uznać za reakcję na porażkę systemu odpowiedzialnego za liczenie głosów podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych. Jest to otwarte oprogramowanie, tworzone przez programistów pracujących w ramach wolontariatu i idei społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto rezultaty pracy są konsultowane z prawnikami, którzy nadzorują je pod kątem zgodności z ordynacją wyborczą. Według twórców OpenPKW bezpieczeństwo i stabilność systemu są także testowane przez hakerów.[img=formularz_Kalkulator]Gdy pojawiły się pierwsze wzmianki na temat OpenPKW reakcje były na ogół zgodne. Ot, ciekawostka udowadniająca, że informatyzację liczenia głosów dało się zrealizować lepiej, niż miało to miejsce w wyniku państwowego przetargu. Jeżeli w ogóle ktokolwiek potrzebował na to dowodów. Okazuje się jednak, że OpenPKW rozwija się od listopada na tyle prężnie, że może się już pochwalić wersją beta webowego Kalkulatora OpenPKW.

Według twórców nowa beta jest prototypem kalkulatora, który mógłby usprawnić funkcjonowanie komisji wyborczych podczas majowych wyborów prezydenckich. Mógłby, bo trudno się oczywiście spodziewać, aby ktokolwiek z rządzących poważnie potraktował oddolną inicjatywę obywatelską. Nie zostały także opublikowane wyniki ze wspomnianych testów bezpieczeństwa.

Niemniej prezentację systemu, który został stworzony przez społeczność i mógłby istotnie ułatwić pracę tysięcy ludzi w całym kraju, należy uznać za sukces. Szczególnie że równolegle trwają prace na Otwartą Platformą Wyborczą, dzięki której możliwe będzie przekazywanie protokołów z komisji obwodowych do centrali. Zdobyć więcej informacji na temat przedsięwzięcia oraz zaangażować się w jego rozwój można na stronie domowej OpenPKW, a także na GitHubie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)