Opera 15 — przeglądarka dla odkrywców

02.07.2013 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już dostępna jest stabilna wersja 15 przeglądarki Opera. To wydanie bazuje już na WebKicie, co niestety nie wszystkim wiernym użytkownikom norweskiego produktu przypadnie do gustu. Warto również zwrócić uwagę na całkowicie nowy interfejs użytkownika i ciche aktualizacje automatyczne. Opera Software chwali się także zupełnie nowymi możliwościami, ciekawymi funkcjami i poprawioną kompatybilnością stron, co zapewne wiąże się ze zmianą silnika z Presto na dużo popularniejszy obecnie WebKit.

Find Your Next Adventure with Opera | BROWSER FOR COMPUTER | OPERA

W tej wersji przeglądarki Opera Software stawia na inspirowanie użytkownika. Funkcja Discover (Odkrywaj) pozwala znaleźć w Sieci treści, które mają zachęcić do zdobienia czegoś ciekawego — wyjazdu do Norwegii jak na powyższym filmie, odwiedzenia nieznanej restauracji, znalezienia wiadomości związanych z czyimś hobby i tak dalej. Można wybrać tylko strony pochodzące z jednego kraju (wtedy pokażą się w odpowiednim języku, więc jeśli chcemy czytać tylko po polsku, jest to dobra opcja), można także zdecydować się na informacje ogólnoświatowe i czytać po angielsku. Kategorie są niestety dość ogólne. Strony można zbierać w Schowku (Stash) przez oznaczenie ich serduszkiem, które znajduje się w pasku adresu. Z ekranu szybkiego wybierania można następnie przejść do widoku tak stworzonej kolekcji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto, warto zwrócić uwagę na wygodne połączenie paska adresu z paskiem wyszukiwania. Podczas wpisywania słów, podobnie jak na przykład w Chrome, pokażą się podpowiedzi dostarczone przez wybraną wyszukiwarkę. Domyślnie do wyboru mamy Google, Binga, Yahoo!, Wikipedię i Allegro, w ustawieniach przeglądarki można wybrać tę „główną”. Z poziomu tego paska można także dodać stronę do ekranu szybkiego wybierania. Sam ekran również został ulepszony — zyskał własną wyszukiwarkę oraz możliwość grupowania pozycji.

Na koniec wypada wspomnieć o trybie Off-Road, który wykorzystuje mechanizmy kompresji pobieranych danych na serwerach Opery, znane z bardzo popularnej, mobilnej przeglądarki. Opera Mini wciąż zyskuje nowych użytkowników — w maju miała ich już 230 milionów i pozwoliła im pobrać 3,4 petabajta danych zamiast 13 petabajtów.

Więcej o zmianach w Operze 15 można dowiedzieć się na stronach Opera Software. Pobrać ją można z naszego serwisu w dziale Programy → Internet i komunikacja → Przeglądarki stron WWW, dla systemów Windows i OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)