Opera 25 wprowadza graficzne zakładki oraz ulepszone wsparcie dla HTML5

Opera 25 wprowadza graficzne zakładki oraz ulepszone wsparcie dla HTML5

Opera 25 wprowadza graficzne zakładki oraz ulepszone wsparcie dla HTML5
Tomek Kondrat
15.10.2014 17:37, aktualizacja: 15.10.2014 19:38

Opera, nazywana przez niektórych złośliwych Chroperą, doczekała się kolejnego stabilnego wydania. Nowa wersja oznaczona numerem 25.0.1614.50 przynosi szereg zmian, które czynią ją coraz ciekawszą alternatywą dla Firefoksa, Internet Explorera czy dla swojego protoplasty – przeglądarki Chromium.

Jedna z nowości, którą jest menedżer zakładek, pojawił się już w wersji deweloperskiej 24 odsłony przeglądarki. Nie był on jednak domyślnie włączony. Wraz z wydaniem 25 użytkownicy dostaną pełny dostęp do menedżera z prawdziwego zdarzenia. Aby dodać przeglądaną stronę do zakładek, wystarczy nacisnąć ikonkę serca w prawym górnym rogu przeglądarki oraz wybrać interesujący obraz. Możliwe jest dodanie stron do folderów lub ekranu szybkiego wybierania, który automatycznie pobierze ikonę portalu, który przeglądamy. Nie jest to może rewolucyjna zmiana, ale wielu użytkownikom może ona przypaść do gustu. Taki sposób wyświetlania zakładek jest bardzo wygodny i nie wymaga przewijania często bardzo długich list.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zakładki nie są jedyną funkcją, która została dopracowana w najnowszej Operze. Przeglądarka bezproblemowo poradzi sobie z plikami PDF, które zostaną wyświetlone w oknie programu bez konieczności używania zewnętrznych czytników. Skoro o nowościach związanych z formatami plików mowa, to nowa Opera bezproblemowo odtworzy również pliki muzyczne w formacie MP3 oraz wideo H.264. Ucieszy to z pewnością wszystkich entuzjastów HTML5. Do pełnej zgodności z YouTube'm brakuje tylko funkcji MSE & H.264.

Od wersji 25, Opera potrafi również obsługiwać powiadomienia. Jest to bardzo przydatna funkcja nie tylko dla twórców aplikacji, lecz również dla samych użytkowników, którzy będą mogli skorzystać z dodatków typu Pushbullet. Webowe powiadomienia działają tylko na systemach Windows oraz Mac.

Obraz

Sukcesywne wprowadzanie zmian cieszy tak samo, jak fakt, że Opera staje się coraz dojrzalszym produktem. Z pewnością spora część użytkowników tęskni za obsługą poczty oraz kanałów dyskusyjnych znanych z wersji 12.x, jednak nowa Opera dorosła do miana ciekawej alternatywy dla Chrome'a oraz Firefoksa, które oprócz niewątpliwych zalet, posiadają sporo wad.

Stabilna wersja Opery dla systemu Windows oraz Mac OS X jest dostępna do pobrania z naszej bazy programów. Użytkownicy Linuksa również będą mogli sprawdzić najnowsze wydanie, pobierając wersję oznaczoną jako beta z tej strony. Korzystający z Linuksa Arch lub Manjaro mogą pobrać przeglądarkę z pakietu AUR, korzystając z ulubionego menedżera pakietów jak Yaourt albo Pacaur.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)