Opera 30: panel boczny, przywracanie zakładek i szybsze przeglądanie kart

Opera 30: panel boczny, przywracanie zakładek i szybsze przeglądanie kart

Opera 30: panel boczny, przywracanie zakładek i szybsze przeglądanie kart
Redakcja
09.06.2015 11:50, aktualizacja: 09.06.2015 13:20

W bazie programów naszego portalu pojawiła się właśnie Opera 30 – kolejna wersja przeglądarki przynosi kilka zmian, które powinny przypaść do gustu jej użytkownikom. Od teraz przełączanie między kartami będzie jeszcze szybsze i łatwiejsze, użytkownicy będą mogli także korzystać z panelu bocznego i rozszerzeń w nim instalowanych.

Najważniejszą ze zmian w tej edycji jest właśnie panel boczny, który był cechą charakterystyczną Opery 12 i który dawał dostęp do wielu przydatnych funkcji jak choćby notatnik czy zintegrowany z przeglądarką klient pocztowy. Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Nowa Opera ma być przede wszystkim zgodna z nowoczesnymi technologiami webowymi, lekka i szybka. W dostępnym w niej panelu bocznym nie znajdziemy więc wbudowanych opcji, z których większość osób i tak by nie skorzystała. Instalujemy je samodzielnie z bazy dodatków przeznaczonych dla Opery.

Obraz

Obecnie w bazie znajdziemy niemal 30 rozszerzeń różnego typu – kilka notatników, także takich, które pozwalają na synchronizację, kalkulator, dostęp do historii przeglądarki, moduł do przeglądania Twittera, czy też menadżera sesji. Baza może wydawać się skromna, ale niebawem sytuacja powinna ulec zmianie. Dodatki tworzone są przez społeczność, to od deweloperów zależy więc, jakie funkcji znajdziemy w panelu bocznym Opery. Być może uda im się dodać nawet zaawansowane opcje jak klient poczty. Kolejna ze zmian to wprowadzenie możliwości przywracania usuniętych przypadkowo zakładek. Teraz przy usuwaniu nie są one trwale wyrzucane z przeglądarki, trafiają za to do folderu kosz. Możemy je z niego przywrócić, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie wspomniany kosz opróżnić.

Istotną zmianą jaka zaszła w przeglądarce jest także nowy sposób przełączania się między kartami. Jej twórcy widzą problem użytkowników, którzy korzystają z przeglądarki w intensywny sposób i otwierają wiele kart – ich wybieranie jest trudne, a jedynie Firefox nieco to zadanie ułatwia swoją funkcją Panorama. Opera 30 wprowadza natomiast przycisk dający dostęp do chronologicznego spisu wszystkich aktualnie otwartych kart. Możemy je z poziomu listy zamykać, przechodzić do konkretnych stron, a także sprawdzać: po najechaniu na określoną pozycję przeglądarka wyświetla aktualny podgląd karty, pozwala więc na znacznie wygodniejsze sprawdzanie, co kryje się na danej stronie i czy właśnie do niej chcemy wrócić. Dostęp do listy kart uzyskać możemy również kombinacją klawiszy CTRL + TAB.

Obraz

Najnowszą wersję Opery znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu – zapraszamy do jej pobierania i oceniania nowości, jakie się w niej znalazły. Oczywiście dla niektórych użytkowników zmiany są wciąż niewystarczające, warto jednak zauważyć, że Opera Software musiała zweryfikować swoje plany i zmienić podejście w kwestii tworzenia przeglądarki. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wypróbować Vivaldiego, który naśladuje klasyczną Operę, a zarazem dostarcza nowoczesny silnik renderujący. Ta przeglądarka wciąż jednak znajduje się w fazie rozwojowej i może sprawiać problemy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)