Opera GX. Premiera pierwszej przeglądarki internetowej dla graczy

Strona główna Aktualności
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

O autorze

Nie, ten tytuł nie jest żartem. 11 czerwca 2019 r., godz. 17:00 i oto schodzi embargo na Operę GX. Pierwszą, jak twierdzi producent, na świecie przeglądarkę internetową dla graczy. Można się co prawda spierać, czy aby pierwszy nie był Vivaldi z obsługą systemu Razer Chroma, ale faktem jest, że Opera jako pierwsza stosuje termin przeglądarka dla graczy.

Ale co to oznacza w praktyce? Cóż, co by nie mówić, zmiany idą nieco dalej niż modyfikacja samego UI. Opera GX ma kusić społeczność graczy szeregiem dedykowanych funkcji.

– Operę GX stworzyliśmy dla ludzi, którzy kochają gry i poświęcają wiele czasu na budowanie swoich zestawów gamingowych – mówi Krystian Kolondra, EVP Opera, Head of Browsers. – Chcemy zaoferować im przeglądarkę idealnie dopasowaną do ich potrzeb. Wierzę, że Opera GX spotka się z pozytywnym odzewem w świecie gamingowym – tłumaczy Kolondra.

Trzy pierwiastki gamingu

Technicznie rzecz biorąc, Operę GX można podzielić na trzy zasadnicze składniki, budujące jej gamingowy charakter:

  • GX Control – funkcję pozwalającą na sztywne ograniczenie ilości zasobów procesora i pamięci RAM, wykorzystywanych przez przeglądarkę.
  • GX Corner – kącik z wiadomościami ze świata gier i informacjami o ofertach promocjnych, wyławianymi przez algorytm w internetu.
  • GX Design – interfejs o kolorystyce regulowanej w zakresie 16 mln barw ze zintegrowanym apletem serwisu Twitch i dźwiękami skomponowanymi przez inżyniera dźwięku Rubena Rincona i zespół Berlinist.

Znane rozwiązania pod maską

Niemniej jednak w głębi duszy Opera GX to w dalszym ciągu znana i lubiana(?) Opera – z apletami innych platform społecznościowych, takich jak WhatsApp czy Facebook Messenger, funkcją Video Pop Out pozwalającą odpalić wideo w trybie PIP i wbudowanym klientem VPN.

Producent widzi to tak, że tworzy jeszcze większy kombajn niż dotychczas. – Opera chce stworzyć nowy standard przeglądania – komentuje Krystian Kolondra – Obecnie żadna przeglądarka na rynku nie ma nawet w przybliżeniu takiego zestawu opcji jak Opera. Mamy nadzieję, że dodatki wprowadzone do GX również zostaną dobrze przyjęte – podsumowuje przedstawiciel.

Opera GX – kiedy premiera?

Wersję beta opublikowaną w ramach wczesnego dostępu znajdziecie pod tym adresem. Natomiast pierwsza kompilacja stabilna ma pojawić się do końca bieżącego roku.

Stabilną wersję klasycznej Opery znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
s