Opera 55.0.2994.61

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Opera to nowoczesna przeglądarka stron internetowych, wyposażona w sporo narzędzi, dzięki którym korzystanie ze stron jest przyjemniejsze, a gromadzenie informacji łatwiejsze. Ogromną zaletą jest możliwość przypięcia komunikatorów Messenger, WhatsApp i Telegram na dyskretnym pasku z boku. W przeglądarce jest też wbudowane blokowanie reklam, VPN, czytnik wiadomości i wygodny menedżer pobierania plików.

Operę można rozbudować rozszerzeniami, ale zwykle nie jest to potrzebne. Na jej korzyść działa też blokowanie reklam, co odbywa się na podstawie wybranych przez użytkownika list. Domyślnie do dyspozycji mamy EasyList, EasyPrivacy i polskie filtry dla Adblocka. Ponadto Opera wciąż ma tryb Opera Turbo, kompresujący przesyłane dane i różne mechanizmy oszczędzające energię, dzięki czemu doskonale sprawdza się na laptopach.

Wbudowany system odtwarzania filmów sprawia, że można zapomnieć o czekaniu aż załaduje się film osadzony na stronie. Pasek adresu został połączony z paskiem wyszukiwania, można więc w tym samym miejscu wpisywać adresy stron i korzystać z podpowiedzi oraz wpisywać hasła wyszukiwania i skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek lub ustawić własną. By ułatwić obsługę programu, można korzystać z rozbudowanych skrótów i gestów, przyspieszających wykonywanie różnych czynności.

Jedną z zalet Opery jest możliwość synchronizacji zakładek i otwartych aktualnie kart z jej wersjami na innych urządzeniach, w tym na urządzeniach przenośnych. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest konto w usłudze Opery. Ciekawą formą przechowywania zakładek jest ekran szybkiego wybierania, na którym możemy umieścić swoje ulubione strony i także między nimi korzystać z wyszukiwarki. Podobnie jak inne współczesne przeglądarki, Opera chroni użytkownika przed różnymi zagrożeniami i ostrzega przed fałszywymi stronami, oszustwami i złośliwymi programami. Aby nie zostawiać śladów po przeglądaniu, można korzystać z okna prywatnego przeglądania.

Opera sprawdzi się także jako dostawca najświeższych wiadomości z wybranych dziedzin. Widok Moje aktualności włącza widok artykułów z popularnych portali. Można tu dodać własne źródła informacji i korzystać z Opery jako z czytnika RSS.

Możliwości Opery można zmieniać rozszerzeniami, a jej wygląd można dostosować dzięki motywom. Domyślny interfejs może być jasny lub ciemny. Podstawą Opery jest ten sam silnik renderowania, co w projekcie Chromium, czyli Blink.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

możliwość wyboru języka, dodatki i rozszerzenia, personalizacja ustawień, możliwość ustawienia wielkości każdej strony
wideo w wyższej rozdzielczości nie odtwarza się płynnie, okresowe zawieszanie się przeglądarki i całego komputera
ocena użytkownika

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit,
- procesor Intel M Core 2 Duo E7500 CPU 2,93 GHz 2,13 GHz
- RAM 2GB (Intel Graphic Media Accelerator Driver)

Menadżer zadań mam włączony. Po uruchomieniu przeglądarki pokazuje on 5 procesów wykonywalnych opera.exe oraz opera crash_reporter.exe i opera_autoupdate.exe. Trochę to trwa, zwłaszcza, kiedy komputer jest świeżo włączony. Czy Opera staruje szybciej Firefoxa, trudno powiedzieć. Może odrobinę szybciej. Co można o niej powiedzieć? Ma wiele cech (zalet) wspólnych z Firefoxem (w wersji Quantum) i Google Chrome, więc nie będę się tu nad nimi zbytnio rozwodził (pisałem zresztą bliżej o nich w moich recenzjach poświęconych tym przeglądarkom), przypomnę tylko w skrócie: możliwość wyboru dowolnego języka (bez względu na język systemu operacyjnego) oraz dodatki, zintegrowane z przeglądarką, bardzo zróżnicowane umożliwiające spersonalizowanie ustawień, czytelne menu.

1) jedyna różnica to pasek boczny (zamiast górnego poziomego jak w przypadku Firefoxa, czy rozwijanego menu jak w Google Chrome) a na nim dość podobne zakładki: szybkie wybieranie, zakładki, historia, rozszerzenia, ustawienia (w tym blokowanie reklam i tapety - tej ostatniej Firefox nie ma (ma tylko górny pasek, którego motyw można sobie wybrać z rozszerzeń). Natomiast Opera ma jedną cechę, różniącą ją od Firefoxa i Google Chrome, którą w sumie nie wiem jak interpretować, mianowicie podczas instalacji automatycznie zaimportowała zakładki z Firefoxa (ale tylko te obecne na pasku), oraz „adaptowała” moją tapetę pulpitu na swój pulpit oraz kolor i wzór paska zadań na swoją ramkę. Nazwałem to sprytem instalacyjnym. W sumie jednak plus w stosunku do Firefoxa i Google Chrome,

2. Bardzo mi przypadła w Operze do gustu rozbudowana opcja ”Wyczyść dane przeglądania”, chyba bogatsza w narzędzia, niż w przypadku Firefoxa i Google Chrome. Wszystko mamy tu w jednym miejscu:
- historię pobierania
- historię przeglądania
- ciasteczka i inne dane z witryn,
- obrazy i pliki w pamięci podręcznej (i jeszcze kilka innych)
natomiast drobnym minusem w stosunku do Firefoxa i Google Chrome jest w Operze brak możliwości usunięcia z historii jednej, konkretnej strony, usuwa się je hurtem: od ostatniej godziny, od ostatniego dnia, od ostatniego tygodnia, od ostatnich 4 tygodni, od początku. Może zresztą opcja usuwania jednej strony gdzieś i jest, ale ja nie umiałem jej odnaleźć.

Teraz trochę o minusach:
1) Wideo na YouTube (zwłaszcza te w wyższej rozdzielczości: 720p, 1080 p) nie odtwarza się płynnie, widać od czasu do czasu wyraźne spowolnienia (na Firefoxie i Google Chrome tego nie zauważyłem), również pobieranie pliku wideo (4K Video Downloader) trwa troszeczkę dłużej, czasami zostaje zerwane i wyświetla się komunikat o błędzie. Sprawdzałem później analogiczny wideoklip w Firefoxie – tu było wszystko w porządku,
2) zdarzyło mi się kilka razy (na szczęście rzadko) gdy było otwartych kilka kart (w tym YouTube) , że z nieznanych powodów procesor nagle wykazał zużycie sięgające 100 % i zużycie RAM-u również skoczyło do 100%. Efekt był taki, że wskaźnik myszy zastygł na pulpicie, skróty klawiaturowe nie działały, komputer był totalnie unieruchomiony i niestety pozostał mi tylko twardy restart. Nie wiem, dlaczego tak się stało. Nie zaobserwowałem podobnych fanaberii ani w przypadku Firefoxa ani Google Chrome; chociaż i one czasami się zawieszają, to jednak po paru minutach na ogół wszystko samoczynnie powraca do normy.

To tyle na razie moich wybiórczych uwag o Operze. Nie jest ona rewelacyjna (stąd 4 gwiazdki) , ale zachowałem ją do dalszego testowania, jako alternatywę dla Firefoxa. Nie będzie jakaś konkurencja.

05.05.2018 20:13 | Recenzja do wersji 52.0.2871.99
szybkość ładowania stron, ładowania programu, filmy oraz filmiki idą wyśmienicie , nie obciąża systemu , interfejs, wbudowany messenger, telegram itp
brak
ocena użytkownika

Otóż opera moim zdaniem to najlepsza przeglądarka na obecnym rynku. Chrome strasznie pochłania system, firefox również. Jako zamiennik do opery mogę polecić nowoczesną przeglądarkę Vivaldi. Opera to przeglądarka idealna dla graczy nie przeciąża systemu, szybko ładuje strony itp. Podczas użytkowania opery nie zauważyłem większych minusów które mogą być uciążliwe. Aktualizacje są w miarę często i są bardzo dobrze zrobione. Coraz więcej nowych przydatnych funkcji. Piękno w prostocie. Interfejs bardzo wygodny i przejrzysty. Można ustawić tryb ciemny, własną tapetę i wiele innych. Wbudowany "blocker" reklam, który moim zdaniem spisuje się znakomicie blokuje prawie wszystkie reklamy, wyskakujące okienka. Strona startowa też jest wygodna i przejrzysta. Wbudowany screenshoter i wiele innych. Po prostu nie ma się co zastanawiać tylko zainstalować! Polecam dla każdego.

11.03.2018 02:38 | Recenzja do wersji 51.0.2830.55

Komentarze

0 nowych
  #7349 17.09.2018 18:03

@krzych5610: Masz podmienioną zakładkę która przekierowuje, miałem tak samo w Linux pod Chromium. Wyczyść hasła i ciasteczka, wywal zakładki.

Aw@mo   6 #7348 07.09.2018 13:36

@ogniomistrz: To chyba nie problem Opery, ja nie mam z tym problemów. Opera najnowsza.

Aw@mo   6 #7347 07.09.2018 13:34

@krzych5610: U mnie jest ok, nie ma żadnego przekierowania.

ogniomistrz   6 #7346 07.09.2018 11:23

Ja mam problem ze stroną gazeta.pl.Przez dłuższy czas nie mogę jej przewinąć w dół.

izok1980   9 #7345 07.09.2018 05:33

@krzych5610: U mnie nie ma żadnego problemu na operze :)

krzych5610   8 #7344 06.09.2018 11:04

Strona http://www.wp.pl/ przekierowuje do strony https://www.o2.pl i na tym się kończy, bo https://www.o2.pl jest martwa. W przeglądarce IE nie ma żadnych problemów z otwieraniem stron typu https... W poprzednich wersjach opery nie było tego problemu...

  #7343 06.09.2018 09:28

Muszę wziąć coś na uspokojenie bo u mnie rozszalał się reCaptcha i muszę potwierdzać ,że nie jestem robotem a na niektórych stronach wielokrotnie .Co ciekawe zabawa z obrazkami i klikanie nawet po pojawieniu się zielonego ptaszka ,że zatwierdzono trwa dalej - bo pojawia się kolejne reCaptcha i tak w kółko .Najgorzej jest na stronie zagranicznej gdy korzystam z tłumacza .Po wyłączeniu proxyVPN wraca do normy i strony otwierają się bez reCaptcha a jeżeli tak to sporadycznie . Zmiana wirtualnej lokalizacji na Ameryka lub Azja też przynosi poprawę a najgorzej jest na optymalnej lokalizacji lub Europa .Nie sądzę aby przyczyną ciągłego potwierdzania ,że jestem człowiekiem a nie botem jest to ,że ktoś spamuje z mojego adresu lub wykonuje ruchy .Antywirus i skanery posiłkowe nie wykryły szkodnika lub szpiega w komputerze, to już sam nie wiem co się stało . Nie chcę wylądować w kaftanie po ataku szału z powodu częstego klikania w obrazki od kilkunastu nawet do 100 razy i to nie zawsze odblokowuje stronę .

  #7342 05.09.2018 16:16

@pytek.80 (niezalogowany): U mnie nie zapamiętuje tego, gdy zostawię i wyłączę na Europie.

  #7341 05.09.2018 16:09

@Anonim (niezalogowany): Ustawienia > Odblokuj Zaawansowane > Na dole sprawdzanie pisowni!

  #7340 05.09.2018 12:39

Witajcie. Czy ktoś wie, jak w najnowszej Operze włączyć SPRAWDZANIE PISOWNI?

  #7339 04.09.2018 16:13

Zrozumiałem i dziękuję za wyrozumiałość , choć starałem się jak mogłem i nie wyszło .No tak masz rację , to jest zbyt proste abyś o tym nie wiedział .U mnie uruchamia się to co jest wcześniej wybrane z lokalizacji i codziennie to samo chyba ,że zmienię .

  #7338 03.09.2018 15:21

@pytek.80 (niezalogowany): Nie no ty nie rozumiesz, uruchamia mi się zawsze na Azję, ten problem na anglojęzycznym forum był też poruszany, chciałem jakoś w likach lub ustawieniach Opery to zmienić. Takim sposobem jak w Firefox coś w stylu about:config. To co mi piszesz to chyba dziecko każde wie, że można przełączać pomiędzy Europą, Azją, Ameryką, a Optymalną która zawsze ustawia Europejski adres IP, ponieważ jest najbliżej!

  #7337 01.09.2018 09:43

Nie sądzę abyś miał inną Opere niż ja bo u mnie uruchamia się po starcie systemu taka wirtualna lokalizacja jaka była przez mnie ręcznie wybrana. Są cztery terytorialne lokalizacje serwerów w tym optymalna i jeżeli klikniesz na daną lokalizacją to taką będziesz miał automatycznie na stałe
chyba ,że ją zmienisz na inną .U mnie po włączeniu komputera jest taka sama lokalizacja jak przed wyłączeniem .Co do Opery o numerze 55.0.2994.47 - to wygląda na to ,że jestem prekursorem tej najnowszej aktualizacji i jest to wersja testowa która niebawem pojawi się na wszystkich w internecie stronach do pobrania .

  #7336 30.08.2018 19:36

@pytek.80 (niezalogowany): Lepiej nie odpowiadaj tylko czytaj ze zrozumieniem. Zapytałem jak to ustawić na stałe...

  #7335 30.08.2018 15:53

Z przeglądarki jestem zadowolony i jeżeli chcesz aby była dla laików lub bardziej prosta to masz możliwość wyłączenia funkcji i dodatków których w danej chwili nie potrzebujesz lub nie jesteś w stanie ogarnąć . Jeżeli chcesz aby była zaawansowana i miała sporo wiadomości ładnie poukładanych i podanych a tym samym bardziej profesjonalna czy mniej ograniczona - to w menu ustawień i personalizacji masz spore pole do działania . Aktywujesz to co chcesz mieć i oglądać - mniej lub więcej . Reasumując - każdy znajdzie w niej to co potrzebuje ,więc polecam Operę od prostej po zaawansowaną bo ma spore możliwości .

  #7334 30.08.2018 09:08

Wczoraj ponownie zainstalowałem przeglądarkę ze strony oryginalnej ale co dziwne zainstalowała się przeglądarka Opera 55.0.2994.47 i o tym numerze widnieje jako portable . Obecna dostępna przeglądarka do pobrania to Opera 55.0.2994.44 i jest taka na wszystkich stronach do pobrania ,więc nie rozumiem dlaczego zainstalowała się ta portable. Opera nr. 55.0.2994.47 jest na kilku stronach i trudno ją wyszukać ale jak znajdę pisze,że to portable inaczej przenośna . Dotychczas pobierałem Operę ze strony dobreprogramy i nie miałem problemu a ze strony oryginalnej niespodzianka i wątpliwość ,tym bardziej ,że klikałem prawidłowo pobierz dla Windows 7 dla komputera stacjonarnego . Przy okazji odpowiem anonimowi odnośnie zmiany wirtualnej lokalizacji VPN na inny rejon .Klikasz na ikonkę VPN na pasku u góry ekranu lewa strona i otwiera się prostokątne menu i gdy pisze Azja klikasz w czarny trójkąt i masz po kolei - Optymalna lokalizacja ,Europa ,Ameryka ,Azja i klikając na Europa masz Europę .Ja wybieram najczęściej opcję Optymalna lokalizacja bo komputer na tym ustawieniu chodzi najszybciej choć czasami są gorsze dni serwerów .

  #7333 29.08.2018 23:12

Czy można jakoś zmienić w opcjach VPN, aby uruchamiała się Europa zamiast Azji, gdy mamy ustawiony automat - uruchom VPN przy starcie przeglądarki?

Paweł A.   3 #7332 28.08.2018 12:14

@anonim (niezalogowany): Przed instalacją przeglądarki, zaznaczasz że instalujesz dla wszystkich użytkowników. Wtedy zainstaluje Ci się przeglądarka w Program Files.

  #7331 26.08.2018 13:39

Gdzie u was po pobraniu zapisuje się Opera bo u mnie w AppData\Roaming\Opera Software\Opera Stable i trzeba dobrze szukać aby znaleźć ? Wcześniej widniała w Program Files jako Opera ale po deinstalacji i instalacji znalazła się w AppData ? Jak ma być właściwa jej lokalizacja po zainstalowaniu to nie wiem .

Pardus   6 #7330 24.08.2018 15:32

@Anonim (niezalogowany): Zgodzę się pod warunkiem czwartku ! Nie żebym coś ale żółte.