Opera Mobile straciła koronę wśród mobilnych przeglądarek

Opera Mobile straciła koronę wśród mobilnych przeglądarek

05.03.2012 11:20

Opera Mobile od dawna cieszy się popularnością na wielu platformach. W przeciwieństwie do desktopowego produktu norweskiej firmy, mobilna przeglądarka przez wiele miesięcy znajdowała się na największej liczbie urządzeń przenośnych na świecie. Jednak coś się zmienia.

Dominacja Opery Mobile na świecie została naruszona przez przeglądarkę z Androida w ciągu minionego miesiąca. Wzrost popularności przeglądarki z Androida obserwowaliśmy przez kilka ostatnich miesięcy, a w lutym 2011 liczba jej użytkowników była większa, niż Opery Mobile. Co ciekawe, norweską przeglądarkę wkrótce przegonić może również Safari z iPhone'a, która od grudnia znów zyskuje kolejnych użytkowników. Dramatycznie wygląda za to udział w rynku światowym Symbiana i Blackberry. Zresztą, Symbian jeszcze w tym roku straci pozycję najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie na rzecz iOS i Androida.

Na świecie mocno wybija się również wieloplatformowa przeglądarka UC Browser. Podobnie, jak Opera, producent tej przeglądarki wykorzystuje chmurę obliczeniową do przyspieszenia przeglądania stron. Ponadto UC Browser jest energooszczędna i ma bardzo ciekawego, praktycznego menedżera pobierania — jest więc ciekawym programem pozycją do przetestowania na telefonie.

W Polsce Opera nadal jest na najwyższej pozycji, ale wyraźnie widać, że jej udział w rynku spada na rzecz przeglądarki z Androida. Przy okazji widać również, że powoli spada udział w rynku przeglądarki Nokii, co jest efektem między innymi ogromnego spadku popularności Symbiana na rzecz Androida. System mobilny firmy Google w ciągu 12 miesięcy podskoczył z 16% udziału w rynku do 36%.

Niewykluczone również, że osoby rezygnujące z Symbiana na rzecz Androida są odpowiedzialne za spadek popularności Opery Mobile. Tylko czemu akurat w tym miesiącu? Odpowiedzią może być udoskonalenie przeglądarki instalowanej domyślnie z Androidem, która została ostatnio przyspieszona i wzbogacona integracją z desktopową wersją Chrome'a (rozszerzenie i aplikacja Chrome to Phone). Jednak przeglądarka z Androida nie utrzyma się długo na tej pozycji, gdyż Google zamierza równocześnie rozwijać mobilnego Chrome'a dla Androida 4, który z pewnością również zagarnie sporą część rynku. Współistnienie tych dwóch produktów Google'a może okazać się korzystne dla Opery Mobile, choć tylko w liczbach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)