Opera Software uspokaja, ale szczegółów nie zdradza

Opera Software uspokaja, ale szczegółów nie zdradza
15.02.2013 13:37
Redakcja
Redakcja

Przejście niektórych projektów Opery na WebKit nasuwa mnóstwo pytań. Co dalej z Presto i Caracanem? Czy nowe Opery Mobile będą miały Turbo? Czy Opera bankrutuje? Wybraliśmy się z długą lista pytań do siedziby Opera Software we Wrocławiu, aby dowiedzieć się u źródła, jak będzie wyglądała przyszłość. Niestety, przed MWC niczego konkretnego nie zobaczymy, a wiele pytań jeszcze długo pozostanie bez odpowiedzi.

Udało nam się porozmawiać z Maciejem Kocembą, który pracuje na stanowisku project managera Opery Mini dla iOS.

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...jwplayer("OperaWebkit360pmp4").setup({height: 334, width: 550, duration: 221, autostart: false, plugins: "gapro-1", "gapro.accountid":"UA-3114185-1", "gapro.idstring":"OperaWebkit-360p.mp4", image: "http://images.dpcdn.pl/ImageProxy.ashx?file=Video/20130215132653.jpg&height=360&width=640&crop=1", "controlbar.position":"bottom", modes: [{ type: "flash", src: "http://storage.dobreprogramy.pl/video/player57/player.swf", config: { provider: "http", "http.startparam":"start", levels: [ { bitrate: 768, file: "http://storage.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-360p.mp4", width: 640 }, { bitrate: 3000, file: "http://storage.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-720p.mp4", width: 1280 } ] } },{ type: "html5", config: { provider: "video", levels: [ { bitrate: 768, file: "http://storage4.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-360p.mp4", width: 640 }, { bitrate: 3000, file: "http://storage4.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-720p.mp4", width: 1280 }] } } ] }); Opera Software ma się więc dobrze, chce bliżej związać się ze społecznościami Open Source, wprowadzać swoje innowacje do WebKitu i skupić się bardziej na wymyślaniu użytecznych nowości, co — jak Maciek wielokrotnie podkreślał również poza kamerą — lubią najbardziej. Bez narzędzi tortur nie dowiemy się jednak na razie tego, co nas najbardziej interesuje, czyli jakie będą dalsze losy Presto i czy jego kod zostanie kiedyś udostępniony. Nie dostaliśmy również odpowiedzi na pytanie o przyszłość lubianych narzędzi deweloperskich Dragonfly i czy nadal będzie można w Operze włączyć Turbo. Wszystko wskazuje jednak na to, że Opera zaprzyjaźni się z V8, a Caracan odejdzie w cień. Jeśli do tego dojdzie, miejmy nadzieję, że magicy z Opery wezmą się za jego optymalizację. Terminów nie znamy, ale po MWC powinniśmy wiedzieć więcej.

Przejście na WebKit to nie koniec nowości z Opery Software.

Firma poinformowała właśnie o przejęciu Skyfire, producenta przeglądarki Skyfire (znanej przede wszystkim z odtwarzania treści Flash bez konieczności uruchamiania wtyczki Flash), zajmującego się też usługami z zakresu optymalizacji wideo.

I właśnie to ostatnie wydaje się najważniejsze dla Opery. W informacji prasowej nacisk położono przede wszystkim na oprogramowanie Rocket Optimizer, które pozwala operatorom telefonii komórkowej na zoptymalizowanie transferu strumieni wideo w zatłoczonych sieciach 3G i 4G, dostosowując rozmiar przesyłanych treści do dostępnego aktualnie pasma, zmniejszając czas buforowania i przestoje w odtwarzaniu mediów.

Jak na razie Skyfire pozostanie niezależne od Opery, oferując swoją przeglądarkę pod własną marką. Z czasem to się zmieni: obie firmy spodziewają się w ciągu roku wydać nowe, wspólne produkty, łączące w sobie kompetencje i doświadczenie deweloperów Skyfire i Opery. W szczególności rozwijane ma być wspólnie rozwiązanie Opera Web Pass, pozwalające operatorom telefonii komórkowej na sprzedawanie użytkownikom pakietów danych tak, jak dziś kupują aplikacje.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)