Opera Software uspokaja, ale szczegółów nie zdradza

Opera Software uspokaja, ale szczegółów nie zdradza

Redakcja
15.02.2013 13:37, aktualizacja: 12.03.2013 18:28

Przejście niektórych projektów Opery na WebKit nasuwa mnóstwo pytań. Co dalej z Presto i Caracanem? Czy nowe Opery Mobile będą miały Turbo? Czy Opera bankrutuje? Wybraliśmy się z długą lista pytań do siedziby Opera Software we Wrocławiu, aby dowiedzieć się u źródła, jak będzie wyglądała przyszłość. Niestety, przed MWC niczego konkretnego nie zobaczymy, a wiele pytań jeszcze długo pozostanie bez odpowiedzi.

Udało nam się porozmawiać z Maciejem Kocembą, który pracuje na stanowisku project managera Opery Mini dla iOS.

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...jwplayer("OperaWebkit360pmp4").setup({height: 334, width: 550, duration: 221, autostart: false, plugins: "gapro-1", "gapro.accountid":"UA-3114185-1", "gapro.idstring":"OperaWebkit-360p.mp4", image: "http://images.dpcdn.pl/ImageProxy.ashx?file=Video/20130215132653.jpg&height=360&width=640&crop=1", "controlbar.position":"bottom", modes: [{ type: "flash", src: "http://storage.dobreprogramy.pl/video/player57/player.swf", config: { provider: "http", "http.startparam":"start", levels: [ { bitrate: 768, file: "http://storage.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-360p.mp4", width: 640 }, { bitrate: 3000, file: "http://storage.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-720p.mp4", width: 1280 } ] } },{ type: "html5", config: { provider: "video", levels: [ { bitrate: 768, file: "http://storage4.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-360p.mp4", width: 640 }, { bitrate: 3000, file: "http://storage4.dobreprogramy.pl/video/OperaWebkit-720p.mp4", width: 1280 }] } } ] }); Opera Software ma się więc dobrze, chce bliżej związać się ze społecznościami Open Source, wprowadzać swoje innowacje do WebKitu i skupić się bardziej na wymyślaniu użytecznych nowości, co — jak Maciek wielokrotnie podkreślał również poza kamerą — lubią najbardziej. Bez narzędzi tortur nie dowiemy się jednak na razie tego, co nas najbardziej interesuje, czyli jakie będą dalsze losy Presto i czy jego kod zostanie kiedyś udostępniony. Nie dostaliśmy również odpowiedzi na pytanie o przyszłość lubianych narzędzi deweloperskich Dragonfly i czy nadal będzie można w Operze włączyć Turbo. Wszystko wskazuje jednak na to, że Opera zaprzyjaźni się z V8, a Caracan odejdzie w cień. Jeśli do tego dojdzie, miejmy nadzieję, że magicy z Opery wezmą się za jego optymalizację. Terminów nie znamy, ale po MWC powinniśmy wiedzieć więcej.

Przejście na WebKit to nie koniec nowości z Opery Software.

Firma poinformowała właśnie o przejęciu Skyfire, producenta przeglądarki Skyfire (znanej przede wszystkim z odtwarzania treści Flash bez konieczności uruchamiania wtyczki Flash), zajmującego się też usługami z zakresu optymalizacji wideo.

I właśnie to ostatnie wydaje się najważniejsze dla Opery. W informacji prasowej nacisk położono przede wszystkim na oprogramowanie Rocket Optimizer, które pozwala operatorom telefonii komórkowej na zoptymalizowanie transferu strumieni wideo w zatłoczonych sieciach 3G i 4G, dostosowując rozmiar przesyłanych treści do dostępnego aktualnie pasma, zmniejszając czas buforowania i przestoje w odtwarzaniu mediów.

Jak na razie Skyfire pozostanie niezależne od Opery, oferując swoją przeglądarkę pod własną marką. Z czasem to się zmieni: obie firmy spodziewają się w ciągu roku wydać nowe, wspólne produkty, łączące w sobie kompetencje i doświadczenie deweloperów Skyfire i Opery. W szczególności rozwijane ma być wspólnie rozwiązanie Opera Web Pass, pozwalające operatorom telefonii komórkowej na sprzedawanie użytkownikom pakietów danych tak, jak dziś kupują aplikacje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)