Opera Unite czyli serwer w 5 sekund

Wojciech Cybulski

30.11.2009 15:50, aktual.: 30.11.2009 17:33

Wyścig zbrojeń między producentami przeglądarek internetowych trwa w najlepsze, a chęć dominacji nad przeciwnikiem i zaciekła rywalizacja sprawiają, że otrzymujemy produkty coraz lepsze i oferujące mnóstwo ciekawych funkcji. O ile twórcy Firefoksa i Chrome stawiają na prostotę i świeżo po instalacji zawierają jedynie niezbędne minimum funkcji i ustawień, o tyle Opera poszła własną drogą oddając w ręce użytkownika oprogramowanie o bogatym wyposażeniu i daleko posuniętych możliwościach personalizacji. Wraz z wydaniem oznaczonym numerem 10.10 Opera wzbogaciła się o moduł Opera Unite pozwalający łatwo i szybko zmienić domowy komputer w serwer udostępniający w sieci pliki, strony internetowe, galerie grafik czy muzykę.

Czym jest Opera Unite?

Opera Unite to kompaktowy serwer zintegrowany z przeglądarką, który umożliwia dzielenie się zasobami w sposób bezpośredni, bez potrzeby przenoszenia ich na serwery firm trzecich. Pozwala to na udostępnianie i odbieranie dowolnej ilości danych, które każdy może łatwo i szybko pobrać lub wysłać poprzez jakąkolwiek przeglądarkę internetową i przy użyciu standardowego protokołu HTTP. Opera Unite jest rozwiązaniem dość uniwersalnym, gdyż działa na niemal każdym komputerze pracującym pod kontrolą systemu Windows, Linux bądź Mac OS X. Zapewnia także dość wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż działa w piaskownicy (sandbox) i nie ma bezpośredniego dostępu do zasobów komputera.

Trzy kroki do własnego serwera - uaktywniany usługę

Uruchomienie Opera Unite jest banalnie proste i sprowadza się do jej włączenia w menu Narzędzia. Pierwsze uruchomienie może potrwać nieco dłużej z uwagi na fakt, ze przeglądarka rejestruje usługę i przydziela nam unikalny adres w domenie operaunite.com, pod którym każdy użytkownik Internetu będzie miał dostęp naszych zasobów. Co ważne, adres serwera pozostaje niezmieniony bez względu na rodzaj posiadanego przez nas połączenia z siecią - nawet użytkownicy Neostrady TP ze zmiennym IP mogą z powodzeniem korzystać z dobrodziejstw Opera Unite.

Uruchomienie Opera Unite sprowadza się do wybrania odpowiedniej opcji z menu......założenia konta w Operze (o ile go nie posiadamy)......i wybrania unikalnej nazwy dla naszego serweraGotowe. Nasz serwer Opera Unite jest już publicznie dostępny w sieciSerwer z klocków LEGO - co potrafi Opera Unite?By maksymalnie uprościć administrację naszym serwerem, został on podzielony na moduły zwane aplikacjami. Na start zainstalowanych jest ich sześć i umożliwiają one m.in. udostępnianie plików, stworzenie galerii z wybranych zdjęć, udostępnianie muzyki w formie odtwarzacza audio czy postawienie prostego serwera na własną stronę internetową. Dostęp do każdej aplikacji może być publiczny - wówczas ze zgromadzonych w nim zasobów może korzystać każdy - bądź zabezpieczony hasłem.

Panel Opera Unite z zainstalowanymi domyślnymi "aplikacjami" - można im nadawać własne nazwy ;-)Zaawansowane ustawienia serwera, można tutaj ustawić m.in. limit maksymalnej prędkości wysyłaniaPo wpisaniu w przeglądarce adresu naszego serwera widać od razu aktywne aplikacjeOczywiście liczba aplikacji dostępnych w Opera Unite stale rośnie. Obecnie możemy do naszego domowego serwera wgrać około 30 modułów, których pełna lista dostępna jest na stronie domowej usługi.

Dodatkowe moduły serwera są zebrane w wygodnej w obsłudze galerii Opera Unite w praktyceSerwer Opery i zgromadzone w nim aplikacje działają bardzo sprawnie i spełniają swoje zadanie. Posiadając szybkie łącze można z powodzeniem udostępniać znajomym wiele gigabajtów danych a ustawienie limitu prędkości wysyłanych plików pozwala uniknąć blokowania się łącza. Poszczególne moduły są proste w obsłudze i konfiguracji toteż nawet początkujący użytkownicy będą mogli z powodzeniem z nich korzystać. Opera zachęca swoich fanów do tworzenia własnych aplikacji, toteż ich liczba systematycznie rośnie. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem modułów Opera Unite.

File Sharing - udostępnianie plików Media Player - umożliwia słuchanie muzyki bezpośrednio z naszego komputera Fridge - słynne "karteczki na lodówkę" w wersji dostępnej cały czas on-line Web Server - prosty serwer stron internetowych bez wsparcia dla PHP i baz danychPhoto Sharing - pozwala stworzyć galerię zdjęć z opcją płynnego pokazu slajdów File Inbox - aplikacja pozwalająca innym na przesyłanie plików na nasz komputer Stream Media - tworzy listę multimediów i umożliwia ich strumieniowe odtwarzanie Na zakończenieOpera Unite to fantastyczne narzędzie, choć z jego dobrodziejstw skorzystają głównie posiadacze szybkich łącz internetowych. O ile do stworzenia galerii fotografii czy udostępniania małych plików wystarczy już jedna z tańszych opcji Neostrady TP , to do strumieniowego udostępniania dużych plików wideo potrzeba naprawdę potężnego łącza. Biorąc jednak pod uwagę prostotę obsługi i duże możliwości Opera Unite, możemy z czystym sumieniem polecić tę usługę wszystkim, którzy pragną bez zbędnych ceregieli dzielić się z innymi swoimi zasobami. Jest to propozycja o tyle kusząca, że jeszcze nigdy udostępnianie bądź odbieranie danych nie było tak proste.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)