Orange Polska uruchomi sieć 5G już 1 lipca—na razie bez wodotrysków

fot. Getty Images
fot. Getty Images
Piotr Urbaniak

02.06.2020 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Orange Polska, jak informuje w komunikacie prasowym, będzie drugim – po Plusie – polskim operatorem, który komercyjnie uruchomi sieć 5G. Oferta, marketingowo określana hasztagiem #hello5g, będzie dostępna od 1 lipca, a w jej zasięgu znajdzie się 6 mln Polaków.

Sieć 5G od Orange Polska zadziała na paśmie, którym telekom dysponuje już teraz, a konkretniej 2100 MHz. Wcześniej tę częstotliwość wykorzystywano głównie na potrzeby 4G LTE. Wśród miast objętych modernizacją wymieniono Warszawę, Łódź, Kraków i Katowice. Początkowo infrastrukturę ma natomiast tworzyć 1600 stacji bazowych.

Spółka zwraca uwagę, że plany zakładały użycie od razu pasm dedykowanych 5G, ale na przeszkodzie stanął wirus SARS-CoV-2. – Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie – mówi prezes Jean-François Fallache. – Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy – tłumaczy.

Według zapewnień operatora, równolegle ze startem odświeżonej infrastruktury do oferty trafią stosowne smartfony, umożliwiające wykorzystanie 5G. Choć oczywiście trzeba pamiętać, że na razie cały czas mówimy o zmianach na poziomie protokołu, a nie falach milimetrowych i sieci 5G sensu stricto, jak zakłada model docelowy.

Pasma wskazane dla 5G przez Unię Europejską są cały czas wykorzystywane tylko w charakterze testu. Od jesieni 2019 roku jest to 3,5 GHz, od wiosny zaś – 26 GHz.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (200)
Zobacz także