OS/2 powróci?

OS/2 powróci?

Grzegorz Niemirowski
15.04.2010 20:24

Firma zajmująca się integracją systemów komputerowych, która współpracuje z IBM poinformowała, że korporacja ta rozważa ponowny rozwój systemu operacyjnego OS/2.

System OS/2 był obiektowy, wielozadaniowy, zgodny z CORBA oraz posiadał wygodne graficzne środowisko pracy o nazwie Workplace Shell. W połowie lat 80-tych IBM rozpoczął współpracę z Microsoftem mającą na celu rozwój systemu i jego popularyzację zarówno na desktopach jak i serwerach. Do roku 1990 współpraca załamała się. Wymagania systemu okazały się zbyt wysokie a ponadto Microsoft doszedł do wniosku, że IBM chce dedykować OS/2 tylko dla swojego sprzętu podczas gdy firma z Redmond chciała aby działał na wszystkich komputerach PC. W tej sytuacji Microsoft skupił się na swoim systemie Windows a IBM rozwijał OS/2 samodzielnie. W ciągu kolejnych lat popularność Windows rosła a OS/2 tracił na znaczeniu. Jeszcze pod koniec lat 90-tych można było spotkać programy dla OS/2 zamieszczane na płytkach dołączanych do czasopism komputerowych, obecnie mało kto o nim pamięta.

Według firmy powołującej się na swoje źródło w IBM, nowe wcielenie OS/2 miałoby składać się z charakterystycznych dla tego systemu usług, które wykorzystywałyby niższą warstwę opartą na jądrze Linuksa. Podobny pomysł zaimplementował swego czasu Novell z systemem NetWare, którego usługi przeniesiono na SUSE Linux i nazwano Open Enterprise Server. Środowisko graficzne systemu OS/2 ma nadal wielu fanów, którzy uważają je za znacznie lepsze od KDE i GNOME. Z drugiej strony OS/2 umarł około dekady temu i jego ożywianie może być mocno spóźnione. Pomysł, który narodził się w IBM być może nie będzie miał odpowiedniej siły przebicia aby korporacja go zrealizowała, jest jednak z pewnością dosyć ciekawy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)