Ostatnie aktualizacje Microsoftu psują Office 2013 w wersji Click-to-Run

Ostatnie aktualizacje Microsoftu psują Office 2013 w wersji Click-to-Run

Ostatnie aktualizacje Microsoftu psują Office 2013 w wersji Click-to-Run
Redakcja
16.06.2014 17:28

Aktualizacje oprogramowania powinny przede wszystkim wprowadzać poprawki, optymalizacje, oraz łatać błędy bezpieczeństwa. Niestety historia zna przypadki aktualizacji, których wprowadzenie i zainstalowanie kończyło się w sposób, który zdecydowanie odbiega od założeń. Przy okazji ostatnich aktualizacji od firmy Microsoft, taka niemiła niespodzianka spotkała niektórych użytkowników pakietu Office 2013. Czym się objawiają problemy? Po prostu, brakiem możliwości uruchomienia niektórych ze składników pakietu.

Obraz

Problem według korporacji dotyczy „mniej niż 1% użytkowników” i choć szczegółów nie ma, to biorąc pod uwagę ilość używanych kopii tego oprogramowania, może tu chodzić o spore grono zainteresowanych. Problem dotyczy funkcji Click-to-Run, która zadebiutowała w pakiecie Office 2010. Mechanizm ten pozwala na uruchamianie składników pakietu bez ich instalowania. Pakiet działa w takim przypadku, jak można się domyśleć, za pośrednictwem Internetu. Na dysku komputera znajdują się jedynie najważniejsze, wymagane pliki, które potrzebują niewiele miejsca w porównaniu do całego pakietu. Całość wykorzystuje technologię wirtualizacji App-V, zadania jakich wymagamy od pakietu są realizowane w chmurze na serwerach firmy Microsoft, a niezbędne dane pobierane tylko gdy zajdzie taka potrzeba, a następnie umieszczane na specjalnej partycji (najczęściej oznaczonej literką Q).

Funkcja ta jest dedykowana użytkownikom o wydajniejszych łączach internetowych, ale nie oznacza to wcale, że nie zdobyła popularności. Jej podstawową zaleta to większa kompatybilność z innymi aplikacjami w porównaniu do pakietu działającego lokalnie. Po drugie, zawsze korzystamy z aktualnego oprogramowania… o ile oczywiście opublikowane poprawki nie spowodują, że funkcja przestanie działać. Wygląda więc na to, że aktualizacja mająca być ogromną zaletą tego rozwiązania, stała się powodem problemu i swoistą ironią. Firma zbadała problem i potwierdziła go, obecnie pracuje nad kolejną aktualizacją, która powinna go usunąć.

Co mają natomiast zrobić sami użytkowcy, którzy znaleźli się w potrzebie? Cóż, istnieje kilka rozwiązań, choć na chwilę obecną nie ma takiego, które zadziała w każdym przypadku. Jeżeli nie możecie korzystać ze swojego pakietu Office 2013, możecie odinstalować go za pomocą paczki FixIt KB 2739501, a następnie zainstalować pakiet ponownie pobierając co ze stron zarządzania kontem i pakietem Office. Zalecane jest również wyłączenie automatycznych aktualizacji, aby problem nie powtórzył się po pobraniu łatek wydanych w czerwcu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)