Ostrzeżenie CSIRT KNF. Przekręt w reklamach na Facebooku

Facebook
Facebook
Źródło zdjęć: © GETTY | Thomas Trutschel
Oskar Ziomek

23.10.2023 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeglądając Facebooka należy zwrócić szczególną uwagę na reklamy, które mogą być fałszywe. Jak ostrzega CSIRT NASK w serwisie X, w ostatnim czasie zagrożeniem są między innymi materiały, w których oszuści podszywają się pod Polskie Linie Lotnicze LOT.

CSIRT NASK ostrzega o fałszywych reklamach na Facebooku, w których ktoś wykorzystuje wizerunek Polskich Linii Lotniczych LOT i sugeruje możliwość zakupienia w atrakcyjnych cenach zagubionych bagaży. Reklama kieruje na spreparowaną stronę, gdzie prezentowana jest krótka ankieta, a docelowo fałszywy formularz płatności, gdzie wyłudzane są dane karty płatniczej. W ten sposób atakujący mogą później próbować realizować płatności na koszt ofiary.

Fałszywe oferty na Facebooku to temat, który znany jest od lat. Co ciekawe, z rozpoznanymi fałszywymi reklamami niełatwo walczyć - użytkownicy Facebooka sami zauważają, że materiały wielokrotnie zgłaszane jako fałszywe bardzo długo nie są ponownie analizowane przez Facebooka, stale stanowiąc zagrożenie dla kolejnych osób, które je zobaczą.

Fałszywe reklamy nie pojawiają się oczywiście wyłącznie w mediach społecznościowych. Inne popularne miejsce to szczyt wyników wyszukiwania w Google, gdzie pojawiają się sponsorowane linki - często również spreparowane. Brak kontroli tego mechanizmu może być zaskakujący, ale nie zmienia faktu, że osoby nie blokujące niechcianych treści w wyszukiwarce mogą dać się łatwo nabrać na pobieranie zainfekowanej wersji oprogramowania, które oferowane jest na fałszywej stronie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także