Oszustwa internetowe. Policja apeluje o ostrożność, ale poszkodowanych przybywa

Oszustwa internetowe. Policja apeluje o ostrożność, ale poszkodowanych przybywa

Oszustwo na BLIK-a.
Oszustwo na BLIK-a.
Źródło zdjęć: © YouTube
19.05.2021 16:53

Policja po raz kolejny ostrzega przed próbami wyłudzeń, których podejmują się internetowi oszuści. Niestety, mimo ciągłego nagłaśniania sprawy, poszkodowanych przybywa - dwie ostatnie ofiary straciły łącznie 58 tys. zł.

Policja poinformowała o dwóch ofiarach z powiatu brzeskiego (woj. opolskie), które straciły swoje oszczędności na rzecz internetowych oszustów. Cyberprzestępcy skorzystali z popularnych metod, by wyłudzić od poszkodowanych pieniądze, co niestety pokazuje, że policyjne ostrzeżenia na niewiele się zdają.

W pierwszym przypadku kobieta została przekonana przez rzekomego doradcę finansowego do zainwestowania w kryptowaluty. O takich przypadkach pisaliśmy w ostatnim czasie dość często, a schemat działania przestępców pozostał niezmienny.

Oszuści nakłonili swoją ofiarę do pobrania aplikacji, która miała ułatwić całą procedurę, w tym przelania pieniędzy na rzekomy portfel kryptowalutowy. Kobieta, nieświadoma, że została oszukana, przelała 40 tysięcy złotych na wskazany rachunek. Została również zapewniona, że po kilku dniach podwojona kwota wróci na jej konto. Dopiero gdy tak się nie stało, zgłosiła sprawę na policję.

Oszustwo na BLIK-a wciąż groźne

W drugim przypadku przestępcy sięgnęli po inną, dobrze znaną metodę oszustwa. Kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który podawał się za pracownika banku.

- Mężczyzna poinformował ją, że ktoś próbował wziąć kredyt na jej dane. Aby uniknąć kolejnego włamania na konto, polecił ściągnięcie aplikacji, która usunie z jej telefonu wirusy. W ten sposób umożliwiła zdalny dostęp do swojego telefonu i konta bankowego - informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba z policji w Brzegu.

Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana, udała się do banku. Tam dowiedziała się, że za pośrednictwem aplikacji bankowej został jej udzielony kredyt, a dodatkowo dokonano wypłat z bankomatu za pomocą kod BLIK. Łącznie w ten sposób straciła 18 tys. zł.

Niestety, policja w takich przypadkach często jest bezradna, ponieważ brakuje jej środków na skuteczne ściganie cyberoszustów. Dlatego tak ważna jest rozwaga i nieuleganie emocjom, na których chętnie grają przestępcy.

- Pamiętaj, aby nie ściągać na telefon czy komputer aplikacji, które proponują osoby dzwoniące do nas w sprawach naszego konta bankowego. One mogą zawierać oprogramowania, które pozwolą oszustowi włamać się do twojego urządzenia - ostrzega policja.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)