Oszustwo na BLIK-a. 31‑latek wyłudził blisko 130 tys. złotych. Grozi mu 8 lat więzienia

31-latek wyłudził blisko 130 tys. metodą na BLIK-a (Fot. Policja)
31-latek wyłudził blisko 130 tys. metodą na BLIK-a (Fot. Policja)

21.01.2021 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej współpracując z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Straży Granicznej we Władysławowie zatrzymali 31-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie sporej liczby oszustw metodą na BLIK-a. Obcokrajowiec usłyszał już 28 zarzutów i niewykluczone, że wkrótce przedstawione zostaną mu kolejne. Przestępca działał na terenie całego kraju. Za oszustwa grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania doszło 18 stycznia 2020 roku w Sopocie. Jak informują policjanci, mężczyzna był zaskoczony interwencją mundurowych. Z ustaleń policji wynika, że obcokrajowiec wypłacał pieniądze metodą na BLIK-a głównie na terenie powiatu wejherowskiego.

  • Osoby pokrzywdzone otrzymywały komunikatorem internetowym link do strony internetowej banku wraz z informacją o wygraniu nagrody. Nie był to jednak prawdziwy bank, tylko strona internetowa, która łudząco go przypominała. Następnie niektóre osoby, które otrzymały ten link, logowały się za jego pomocą i dzięki temu sprawca otrzymywał całkowity dostęp do konta bankowego, gdzie mógł korzystać z BLIK-a. W ten sposób 31-latek ukradł prawie 130 tys. złotych - czytamy w komunikacie policji.

Policjanci informują, że mężczyzna był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Wejherowie i Kartuzach. Podczas zatrzymania obcokrajowiec miał przy sobie fałszywe dokumenty i przedstawiał się, że jest obywatelem jeszcze innego kraju.

Sąd zdecyduje, czy sprawca zostanie aresztowany na najbliższe trzy miesiące. Mężczyźnie grozi kara 8 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina: uważaj na oszustwa na BLIK-a

  • Sprawcy włamują się na portale społecznościowe i piszą przez internetowy komunikator, że potrzebują szybkiej pomocy finansowej i proszą o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK). Przekonują ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób daje przestępcy pieniądze. Wiele osób pokrzywdzonych było przekonanych, że korespondowali ze swoimi znajomymi - informuje policja.

W związku z dużą popularnością oszustw metodą na BLIK-a policjanci przypominają, aby stosować się do poniższych zasad.

Należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto. Zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS, zawsze warto potwierdzać tożsamość "znajomych", którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory. Najlepiej zadzwonić do takiej osoby.Zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie)Trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie PIN do aplikacji mobilnej bankuNie logujmy się na przesyłane do nas linki do różnych stron internetowych

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)