Oszustwo "na Allegro" powraca. Cyberprzestępcy liczą na nasz błąd

Oszustwo "na Allegro" powraca. Cyberprzestępcy liczą na nasz błąd

Oszuści podszywają się pod Allegro
Oszuści podszywają się pod Allegro
Źródło zdjęć: © unsplash
Karolina Modzelewska
26.06.2022 11:05

Serwis Niebezpiecznik zauważył kolejne oszustwo wymierzone w Polaków. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod Allegro. Rozsyłają fałszywe SMS-y i wykorzystując wizerunek znanej platforma e-handlu, próbują wyłudzić dane logowania oraz dane osobowe.

Cyberprzestępcy próbują wyłudzić nasze dane logowania do popularnego serwisu Allegro oraz dane osobowe, w tym PESEL i numer dowodu, jak donosi Niebezpiecznik. To oszustwo SMS-owe to metoda, która co jakiś czas powraca w różnych formach, o czym niejednokrotnie informowaliśmy. Warto o tym pamiętać i mieć się na baczności.

Oszustwo "na Allegro" powraca

W rozsyłanych wiadomościach oszuści podszywają się pod Allegro i informują, że nasze konto na platformie zostało zablokowane. W celu jego odzyskania należy dokonać ponownej weryfikacji danych. Pomóc ma w tym zamieszczony w treści SMS-a link. Przekierowuje on do fałszywej strony, która prosi o podanie wrażliwych danych. Ich wpisanie to najprostszy sposób na utratę konta na Allegro, ale też spore problemy. Nigdy nie wiadomo, w jakim celu oszuści wykorzystają podany przez nas numer PESEL czy numer dowodu.

Oszustwa "na Allegro" czy "na OLX" cieszą się dużą popularnością. Dlatego korzystając z tego typu, ale też podobnych platform warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie dajmy nabrać się cyberprzestępcom i zawsze dokładnie sprawdzajmy, jaki jest adres witryny, gdzie wpisujemy login, hasło czy inne, wrażliwe dane. Czasami podrobione strony różnią się od oryginalnych jedynie tym, że zawierają dodatkowy znak np. "." w adresie. Dwa razy zastanówmy się również, w jakich miejscach wpisujemy PESEL, numer dowodu czy dane do karty płatniczej. Niewielki błąd może nas kosztować utratę oszczędności życia, a niekiedy i tożsamości.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)