Oszustwo na zdalny pulpit. Uważaj na podejrzane aplikacje

Oszuści wykorzystują naszą nieuwagę
Oszuści wykorzystują naszą nieuwagę
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

16.05.2021 08:56

Policja po raz kolejny ostrzega przed oszustwami na zdalny pulpit. W ostatnim czasie przestępcy pozbawili w ten sposób oszczędności kilku osób. 56-letni mężczyzna z Suwałk stracił ponad 40 tys. zł, bo chciał skorzystać z aplikacji obsługującej oszczędności. W przypadku innego mężczyzny zniknęło 20 tys. zł. Został natomiast kredyt w wysokości 30 tys. zł.

Podlaska policja apeluje o czujność, która może uchronić przed utratą oszczędności oraz innymi, finansowymi problemami np. zaciągnięciem kredytu na pokaźną kwotę przy użyciu naszych danych. W ostatnim czasie do funkcjonariuszy zgłosiło się kilka osób, które padły ofiarami tzw. oszustwa na zdalny pulpit.

Oszustwo na zdalny pulpit

56-letni mężczyzna z Suwałk chciał zadbać o swoje oszczędności. Dlatego ściągnął na pulpit aplikację do ich obsługi. Kosztowało go to 50 tys. złotych. Podobny los spotkał mężczyznę z okolic Sokółki. Nie dość, że stracił 20 tys. zł oszczędności, to przestępcy wykorzystali jego dane od zaciągnięcia kredytu. Został poproszony m.in. o przekazanie pieniędzy na "bezpieczne" konto bankowe za pośrednictwem aplikacji BLIK.

W drugim z opisywanych przypadków, z ofiarą skontaktowała się rzekoma konsultantka banku. Kobieta przekazała mężczyźnie, że ktoś próbował przejąć jego oszczędności i zaciągnąć kredyt posługując się danymi logowania do bankowości elektronicznej. Konsultantka zaleciła mu ściągnięcie aplikacji, która uchroni go przed podobnymi atakami w przyszłości. Jak się okazało, była to kolejna, udana próba uzyskania dostępu do konta i zgromadzonych na nim środków finansowych.

-  Jeśli "konsultant" proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta twojego banku – zaznaczają funkcjonariusze z Podlasia.

Oszustwa na zdalny pulpit cieszą się niesłabnącą popularnością. Najczęściej przestępcy wykorzystują nieuwagę swoich ofiar oraz chęć szybkiego pomnożenia oszczędności (szczególnie poprzez inwestycje w Bitcoin czy inne kryptowaluty) lub obawę przed ich utratą. Pomagają w instalacji aplikacji lub rozwiązywaniu problemów technicznych przez tzw. zdalny pulpit. To nic innego, jak próba przejęcia wrażliwych danych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)