Oszustwo na zdalny pulpit. Uważaj na podejrzane aplikacje

Strona głównaOszustwo na zdalny pulpit. Uważaj na podejrzane aplikacje
16.05.2021 08:56
Oszuści wykorzystują naszą nieuwagę
Oszuści wykorzystują naszą nieuwagę
Źródło zdjęć: © Pixabay

Policja po raz kolejny ostrzega przed oszustwami na zdalny pulpit. W ostatnim czasie przestępcy pozbawili w ten sposób oszczędności kilku osób. 56-letni mężczyzna z Suwałk stracił ponad 40 tys. zł, bo chciał skorzystać z aplikacji obsługującej oszczędności. W przypadku innego mężczyzny zniknęło 20 tys. zł. Został natomiast kredyt w wysokości 30 tys. zł.

Podlaska policja apeluje o czujność, która może uchronić przed utratą oszczędności oraz innymi, finansowymi problemami np. zaciągnięciem kredytu na pokaźną kwotę przy użyciu naszych danych. W ostatnim czasie do funkcjonariuszy zgłosiło się kilka osób, które padły ofiarami tzw. oszustwa na zdalny pulpit.

Oszustwo na zdalny pulpit

56-letni mężczyzna z Suwałk chciał zadbać o swoje oszczędności. Dlatego ściągnął na pulpit aplikację do ich obsługi. Kosztowało go to 50 tys. złotych. Podobny los spotkał mężczyznę z okolic Sokółki. Nie dość, że stracił 20 tys. zł oszczędności, to przestępcy wykorzystali jego dane od zaciągnięcia kredytu. Został poproszony m.in. o przekazanie pieniędzy na "bezpieczne" konto bankowe za pośrednictwem aplikacji BLIK.

W drugim z opisywanych przypadków, z ofiarą skontaktowała się rzekoma konsultantka banku. Kobieta przekazała mężczyźnie, że ktoś próbował przejąć jego oszczędności i zaciągnąć kredyt posługując się danymi logowania do bankowości elektronicznej. Konsultantka zaleciła mu ściągnięcie aplikacji, która uchroni go przed podobnymi atakami w przyszłości. Jak się okazało, była to kolejna, udana próba uzyskania dostępu do konta i zgromadzonych na nim środków finansowych.

-  Jeśli "konsultant" proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta twojego banku – zaznaczają funkcjonariusze z Podlasia.

Oszustwa na zdalny pulpit cieszą się niesłabnącą popularnością. Najczęściej przestępcy wykorzystują nieuwagę swoich ofiar oraz chęć szybkiego pomnożenia oszczędności (szczególnie poprzez inwestycje w Bitcoin czy inne kryptowaluty) lub obawę przed ich utratą. Pomagają w instalacji aplikacji lub rozwiązywaniu problemów technicznych przez tzw. zdalny pulpit. To nic innego, jak próba przejęcia wrażliwych danych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)