Owl będzie konkurencją dla Wikipedii?

Owl będzie konkurencją dla Wikipedii?

18.01.2010 12:12

Szykuje się poważna konkurencja dla popularnej encyklopedii internetowej - Wikipedii. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele koncernu AOL, który uruchomił właśnie serwis z informacjami ze wszystkich dziedzin. Czy nowej usłudze - "Sowie" - uda się osiągnąć popularność Wikipedii?

Serwis Owl (ang. Sowa) został wprowadzony bez większego rozgłosu. Zresztą, nie ma się czemu dziwić - strona należąca do AOL jest dostępna na razie w wersji beta. Właściciel opisuje ją jako „żywą i oddychającą bibliotekę, gdzie przydatna wiedza, opinie i obrazki zamieszczane są przez ekspertów z całego świata”, bo Owl, w odróżnieniu od Wikipedii, ma być tworzony przez osoby, które znają się na rzeczy.

Owl w planach AOL ma gromadzić i udostępniać artykuły pisane przez freelancerów z całego świata na temat książek, filmów, muzyki, zdrowia, sportu, rodziny, komputerów, nauki itp. Eksperci, którzy będą publikować w internetowej encyklopedii, mają być weryfikowani za pomocą innej usługi, Seed, która również dostępna jest w wersji beta. Seed zrzesza fotografów i pisarzy, którzy za drobną opłatą udostępniają swoje teksty firmie AOL. Teraz ich praca będzie udostępniana na stronach Owl.

Serwis AOL nie jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w sieci. Kilka lat temu pojawiła się usługa o nazwie Helium, której właściciele również płacą autorom za pisane teksty. Jak dotąd stronie nie udało się rozwinąć skrzydeł, nie mówiąc już o zdobyciu popularności choćby zbliżonej do Wikipedii. Nie wiadomo czy podobny los nie czeka serwisu Owl. Jak informują media, obecnie większość artykułów dostępnych na jego stronach została napisana przez pracowników AOL, a nie zewnętrznych autorów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)