Palm otwiera się na twórców aplikacji

Palm otwiera się na twórców aplikacji

Wojciech Cybulski
08.01.2010 14:36, aktualizacja: 08.01.2010 16:47

Podczas trwających właśnie targów CES przedstawiciele firmy Palm zapowiedzieli, że udostępnią wszystkim zainteresowanym narzędzia programistyczne systemu webOS i otworzą im dostęp do App Catalog.

Palm po raz pierwszy wydał narzędzia programistyczne dla webOS w zeszłym roku, jednak dostęp platformy był wówczas wyraźnie ograniczony. Wskutek wprowadzonych obostrzeń liczba aplikacji dostępnych dla webOS jest o wiele mniejsza, niż w przypadku Apple iPhone i Google Android. Palm, chcąc nadrobić zaległości, otworzył webOS Developer Program i wprowadził liczne udogodnienia dla twórców aplikacji.

Jedną z wielu ciekawych zmian jest możliwość tworzenia własnych katalogów aplikacji dla smarfonów Palma, które za sprawą udostępnionego API będą działać w sposób bardzo podobny do firmowego App Catalog. By zachęcić autorów do udostępniana twórczości we własnych katalogach, Palm przygotował milion dolarów nagrody dla osoby, która stworzy najchętniej pobieraną aplikację w okresie od lutego do maja tego roku. Ponadto firma udostępniła programistom plugin dla SDK webOS, który pozwala rozszerzyć możliwości systemu przy użyciu kodu C/C++. Palm pracuje także nad webowym emulatorem symulującym pracę Pre lub Pixi w oknie przeglądarki internetowej – przy pomocy tego narzędzia twórcy aplikacji mają mieć możliwość łatwego testowania tworzonych projektów.

Trudno przewidzieć, czy wprowadzone przez Palma zmiany pozwolą mu na odzyskanie dominacji nad mobilnymi systemami Google i Apple – z pewnością jest to jednak krok w dobrym kierunku, który przyczyni się do stworzenia wielu interesujących aplikacji dla systemu WebOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)